Czym kierować się przy wyborze okien

Obecnie okna wykorzystywane do budowy domów są znacznie inne od tych znanych kilkadziesiąt lat temu. Udoskonalenia techniczne okien to wynik ogromnego postępu jaki dokonał się w produkcji. Na rynku znaleźć można ogromny wybór okien, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji może okazać się dość trudne. Doradzamy czym kierować się przy wyborze okien.

 

Standardy cieplne

Wybierając okna do swojego domu, trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące standardy cieplne. Polityka unijna w zakresie dążenia do oszczędzania energii oraz polskie prawodawstwo ustaliły standardy cieplne okien, które obowiązywać będą do 2020 roku. Warto więc wiedzieć, że po 2017 r. nie będzie możliwości budowy okien o współczynniku Uw niższym od 1,1 W/ m2.K, a od 2021 roku w Polsce obowiązywać będzie wymaganie izolacyjności cieplnej dla okien na poziomie Uw nie gorszym, niż 0,9 W/(m2.K). Dobrą izolacyjność uzyskują okna z szybami dwukomorowymi, o grubszych ramach.

Co więcej, w 2020 r. do standardów rynkowych zaliczać się będzie również tzw. ciepły montaż oraz elementy oceniające okno w okresie letnim. Montaż warstwowy, zapewniający wysoką szczelność, chroni przed niekontrolowanymi stratami ciepła i występowaniem pleśni na oknach.

Grunt to przemyślany wybór

Szukając okna do domu, należy zastanowić się nad jego parametrami, które poznać można dokładnie studiując karty właściwości użytkowych danych produktów. Wyboru najlepiej dokonać na spokojnie, analizując wszystkie ich parametry, bo tylko wtedy będzie on racjonalny.

-Nie ma potrzeby kupowania w ciemno okien, które prezentują same najwyższe właściwości, ponieważ takowe należą do dość kosztownych, Często wystarczy wybrać okna z niższej półki cenowej, ale wciąż posiadające dość wysokie parametry – przekonuje nasz rozmówca reprezentujący sklep SKLADOKIEN.PL.

Parametry wyboru

Okna warto wybierać pod względem ich parametrów, które muszą w jak najwyższym stopniu odpowiadać naszym oczekiwaniom. Do kryteriów, które powinny pomagać w podjęciu decyzji należą:

  • odporność na obciążenie wiatrem,
  • wodoszczelność,
  • właściwości akustyczne,
  • przepuszczalność powietrza,
  • przenikalność cieplna,
  • współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego,
  • współczynnik przepuszczalności światła LT.

Poza wyżej wymienionymi, warto także wspomnieć o kwestiach estetycznych. Wybierając okna do domu należy brać pod uwagę jego stylistykę. Odpowiednio dobrane okna nie tylko sprawią, że wewnątrz domu będzie ciepło i przytulnie, ale także elegancko i w dobrym guście.