Czym jest profil okienny?

Profilem okiennym nazywa się konstrukcję, która podtrzymuje szybę w oknie. Składa się na nią rama, ościeżnica, listwy przyszybowe oraz profil łączący. Profile okienne różnią się rozwiązaniami konstrukcyjnymi, wzmocnieniami, uszczelkami, systemem wentylacji i odwodnienia, oraz wyglądem. Podczas wyboru okien najpierw trzeba ustalić, z jakiego materiału będą one wykonane. Każde rozwiązanie posiada swoje dobre i złe strony.

Profile drewniane

Drewno dobrze się prezentuje i skutecznie zatrzymuje ciepło, jednak jak każdy materiał naturalny, wymaga konserwacji co kilka lat. Ze względu na to, że profile drewniane wykonuje się z litego drewna, są stosunkowo ciężkie. Właściwości oraz wygląd drewna zależą także od gatunku. Popularne jest drewno sosnowe. Droższe i lepsze są jednak dęby, modrzewie, świerki i jodły. Profile drewniane mogą być używane do przeszkleń wielkogabarytowych. Znacznie lepiej niż plastik zatrzymują ciepło. Wielu użytkowników uważa, że naturalne drewno przede wszystkim cechuje elegancja.

Profile z PCV

Profile plastikowe są najczęściej wybierane przez klientów. Duży wpływ ma na to cena. Jednak okna PCV charakteryzują się także trwałością, dzięki czemu mogą bez problemu funkcjonować nawet przez kilkadziesiąt lat. Ich pielęgnacja polega na czyszczeniu zwykłymi środkami. Właściwości termoizolacyjne opierają się na systemie komór. Dawniej stosowano układ trzech komór, jednak obecnie najpopularniejsze są okna z pięcioma lub sześcioma komorami. Plastik nie zatrzymuje ciepła tak, jak drewno. Nie można go także używać w dużych przeszkleniach. Profile tego typu są dużo lżejsze niż drewno.

Profile aluminiowe

Aluminium ma najlepszą stabilność i szerokie możliwości w zakresie kształtów oraz koloru. Świetnie sprawdza się w konstrukcjach wielkoformatowych. Specjalista z firmy Unitec w Lesznie dodaje:

Jest to materiał na tyle trwały, że potrafi przenosić duże obciążenia bez uszkodzeń ramy. Profile nie ulegają odkształceniom, tak jak po wielu latach użytkowania może zdarzyć się w przypadku PCV.

Profile aluminiowe są znacznie lżejsze niż profile drewniane czy plastikowe. Do niedawna okna aluminiowe były zimne, jednak nowe rozwiązania znacznie poprawiły ich właściwości termoizolacyjne. Na profile aluminiowe nie wpływają także żadne czynniki atmosferyczne czy mikrobiologiczne, takie jak mchy lub grzyby. Podobnie jak profile z PCV, aluminium nie wymaga stosowania specjalnych zabiegów konserwacyjnych.