Czym charakteryzuje się zabudowa szeregowa?

Dom jednorodzinny w spokojnej okolicy pod miastem jest marzeniem wielu osób. Czasami jednak, pozostaje jedynie w sferze życzeń ze względów finansowych. Dom wolnostojacy wymaga również sporych nakładów czasu i energii, by utrzymać go w nienagannym stanie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup domu szeregowego. Czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Domy szeregowe cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób, które wyprowadzają się z mieszkania w bloku w mieście i szukają spokojnej okolicy, jednocześnie nie chcąc rezygnować z wygody, jaką daje zabudowa wielorodzinna. Budynki szeregowe mają wiele zalet, które przyciągają sporo klientów rozważających przeprowadzkę pod miasto.

Charakterystyka zabudowy szeregowej

Na czym dokładnie polega szeregowa konstrukcja budynków? Zapytaliśmy o to pracownika firmy Szczęsny Invest, zajmującej się sprzedażą domów jednorodzinnych na Kaszubach.

Domy w zabudowie szeregowej to nic innego, jak budynki jednorodzinne połączone ze sobą elementami konstrukcyjnymi.

Szeregówki mają przeważnie wspólny dach oraz wspólne ściany rozdzielające  poszczególne mieszkania. Każdy mieszkaniec dysponuje osobnym wejściem do swojego domu, często również ma dostęp do niewielkiego ogródka.

W jednym rzędzie znajduje się przeważnie od kilku do kilkunastu oddzielnych jednostek mieszkalnych. Najmniejszym przykładem budynku szeregowego jest bliźniak – czyli dwa osobne mieszkania połączone jedną wspólną ścianą i pokryte jednym dachem.

Zabudowa szeregowa często powstaje na terenach leżących w bliskiej odległości od miast. W takich miejscach są budowane całe osiedla domków, do których wprowadzają się ludzie zmęczeni zgiełkiem wielkiej metropolii, a jednocześnie chcący zachować wszelkie wygody płynące z bliskości dużego centrum miejskiego.

Zalety szeregówek

Co sprawia, że ten typ budownictwa cieszy się tak dużą popularnością? Zabudowa szeregowa charakteryzuje się wieloma zaletami, które mogą być atrakcyjne dla potencjalnych kupujących. Przede wszystkim jest tańsza w budowie. Koszt postawienia domu szeregowego jest znacznie niższy niż jego wolnostojącego odpowiednika. Wynika to konieczności użycia mniejszej ilości materiałów oraz szybkości prowadzenia prac budowlanych.

Ponadto, szeregówki często są często wybierane przez osoby, którym zależy na mieszkaniu w bezpiecznym otoczeniu. Bliskie sąsiedztwo wielu osób daje poczucie komfortu i pozwala na przynależność do wspólnoty, czego często brakuje właścicielom domów na uboczu.

Zabudowa tego typu pozwala również na obniżenie kosztów eksploatacji. Głównie dotyczy to kosztów ogrzewania, które są mniejsze ze względu na izolację termiczną poprzez połączenie budynków wspólnymi ścianami.