Czym charakteryzują się pompy wysokociśnieniowe?

Pompy to uniwersalne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu w geotechnice i hydrotechnice. Dzięki nim możliwy jest efektywny transport cieczy w różnych warunkach. Jednym z rodzajów tego typu urządzeń do szczególnych zastosowań są pompy wysokociśnieniowe. Czym dokładnie się one charakteryzują i na czym polega ich zastosowanie w technologii jet-grouting?

pompa wysokociśnieniowa

Właściwości pomp wysokociśnieniowych

Pompy wysokociśnieniowe w technologii tłokowej, napędzane silnikami wysokoprężnymi, transportują ciecz w oparciu o wytworzoną różnicę ciśnień. Pompy wysokociśnieniowe przystosowane są do tłoczenia zaczynu cementowego. Cechą wyróżniającą pompy wysokociśnieniowe na tle innych tego typu urządzeń jest ich wysoka moc pozwalająca na sprężanie mieszaniny do wysokich wartości ciśnienia. Na rynku dostępne są modele o maksymalnej wartości ciśnienia nawet 800 bar. Dzięki temu pompy tego typu mogą pracować nawet przy dużych głębokościach, zapewniając efektywną iniekcję zaczynu.

Pompy wysokociśnieniowe w technologii jet-grouting

Specyfika działania pomp wysokociśnieniowych znajduje zastosowanie w technologii jet-grouting, czyli iniekcji strumieniowej. Metoda ta ma na celu zagęszczenie i wzmocnienie podłoża poprzez wymieszanie gleby ze specjalnie skomponowanymi mieszankami, np. cementem. W tym celu wykorzystuje się wiertnice, które pozwalają na umieszczenie w podłożu specjalnych żerdzi z dyszami iniekcyjnymi. Po wprowadzeniu żerdzi na odpowiednią głębokość, następuje stopniowe ich podnoszenie z równoczesną iniekcją zaczynu. Tłoczenie mieszaniny odbywa się pod ciśnieniem, do czego służą właśnie pompy wysokociśnieniowe. Dzięki temu uzyskuje się trwałe i solidne kolumny umacniające grunt w celu zabezpieczenia wykopów, wykonania nasypów czy fundamentów.

Jak wybrać dobrą pompę wysokociśnieniową?

Podstawowym kryterium wyboru idealnej pompy wysokociśnieniowej są warunki i parametry, w jakich pracowało będzie dane urządzenie. Wybór pompy zależy od zapotrzebowania na wydajność i wartość ciśnienia. Oprócz parametrów technicznych, istotne znaczenie w wyborze pompy ma również jej jakość. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów wytwarzane są komponenty urządzenia. Renomowani dystrybutorzy, czego przykładem jest firma KDM Dariusz Mazur, oferują wysokiej jakości mieszalniki i pompy sprawdzonych marek, charakteryzujące się niezawodnym działaniem. Odpowiednio dobrana pompa wysokociśnieniowa to funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązanie do technologii jet-grouting.