Czy podłogi z betonu architektonicznego są bezpieczne?

Wyjątkowy charakter wnętrza możemy uzyskać dzięki położeniu betonowych płyt na ścianę lub podłogę. I nic dziwnego, że ze względu na wyjątkowy wygląd i właściwości betonu, inwestorzy coraz częściej się na niego decydują. Jednak czy podłogi z betonu architektonicznego są bezpieczne? Chodzi przecież o bezpieczeństwo mieszkańców: podłogi powinny być niepalne, bez szkodliwych substancji, nie pylące, a także niezbyt śliskie. Sprawdźmy!

Podłoga z betonu architektonicznego

Bezpieczeństwo wyrobów z betonu architektonicznego

Wymagania dotyczące elementów stosowanych w obiektach mieszkalnych, a w szczególności płyt włóknistocementowych określa norma PN-EN 12467. Płyty wykonane z betonu architektonicznego produkowane przez Studio Betonu Architektonicznego SBA Design są wykonane zgodnie z wymienioną normą – a więc są bezpieczne. Płyty betonowe są odporne na ściskanie, zginanie, zmiany temperatur, a także odporne na działanie wody.

Jednak co najbardziej interesuje użytkowników betonowych podłóg, to bezpieczeństwo użytkowania każdego dnia. W końcu w domu lub mieszkaniu przebywają dzieci (w tym mali alergicy), zwierzęta, osoby starsze. Czy podłoga z betonu architektonicznego to większe ryzyko pojawienia się alergenów lub poślizgnięcia?

Betonowa podłoga a zdrowie domowników

Okazuje się, że podłoga wykonana z płyt z betonu architektonicznego jest w pełni bezpieczna dla domowników. Wynika to z jej właściwości – beton jest naturalnie lekko chropowaty, dzięki czemu nie jest śliski. Co więcej, różne rodzaje faktur (gładka, mało i średnio porowata) umożliwiają dobór podłogi do potrzeb mieszkańców.

Do tego odpowiednio zaimpregnowany jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a więc zmniejsza się ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia objawów alergii. Co ważne, beton architektoniczny produkowany zgodnie z normami nie zawiera w sobie składników, które mogłyby jakkolwiek wpływać na zdrowie, np. substancji lotnych. Sam materiał wykazuje mniejszą skłonność wywoływania uczuleń niż inne materiały budowlane. Co więcej, pod betonową posadzką możemy położyć ogrzewanie podłogowe, które jest znacznie bardziej przyjazne dla alergików: betonową podłogę łatwiej wysprzątać z kurzu niż grzejniki.

Bezpieczeństwo podczas zagrożenia

Co ważne, beton jest materiałem niepalnym, a więc jest najbezpieczniejszym materiałem budowlanym w kontekście odporności ogniowej. Podczas pożaru nie dymi się i nie powstają z niego płonące krople, do tego długo zachowuje swoją nośność oraz szczelność. Dlatego podłoga z betonu architektonicznego jest bezpieczna nie tylko podczas codziennego użytkowania, ale również w sytuacji zagrożenia, np. pożaru.