Czemu wybrać oczyszczalnię u producenta, a nie kupować w markecie

Gospodarstwa pozbawione dostępu do miejskiej sieci kanalizacyjnej, zmuszone są radzić sobie z problemem ścieków samodzielnie. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem były szamba, czyli zbiorniki na ścieki, które trzeba regularnie opróżniać. Obecnie dysponujemy o wiele łatwiejszymi sposobami, takimi jak przydomowe oczyszczalnie.

Zalety ekologicznych oczyszczalni przydomowych

Przydomowe oczyszczalnie biologiczne można zainstalować praktycznie wszędzie i mogą one obsługiwać zarówno pojedyncze gospodarstwa, jak i kilka domów jednocześnie – wyjaśnia nasz rozmówca z „EKO-BIO Oczyszczalnie”. Ich przewaga polega nie tylko na tym, że są ekologicznym sposobem utylizacji ścieków, ale dodatkowo eliminują problemy towarzyszące zwykłym szambom, takie jak przykry zapach oraz konieczność regularnego i kosztownego wywozu zanieczyszczeń.

Jak znaleźć najlepszy model?

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierujemy się podczas wszystkich inwestycji, jest oczywiście cena. Rozsądny wybór zazwyczaj faktycznie pomaga sporo zaoszczędzić, jednak kładziemy tu nacisk na słowo ‘rozsądny’. Choć ceny oczyszczalni dostępnych w supermarketach wydają się być bardzo atrakcyjne, w rzeczywistości nie są dużo tańsze od cen oczyszczalni kupowanych bezpośrednio u producenta. Co więcej, taki pochopny zakup z czasem może przysporzyć nam sporo dodatkowych kosztów.

Jakość oczyszczalni ścieków

Niska cena oczyszczalni proponowanych w supermarketach nie jest wynikiem pomyłki, ani dobroduszności dużych sieci handlowej. Możliwość zaoferowania niższej ceny za dany produkt wynika w tym przypadku ze stosowania słabszych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych.

Nawet jeżeli tani produkt zdaje się łudząco podobny do markowego rozwiązania, różnice kryją się przede wszystkim w wykonaniu podzespołów urządzenia. W efekcie znacznie skraca się bezusterkowy czas działania oczyszczalni, co zmusza nas do przeprowadzenia napraw lub wymiany całej instalacji. A to oznacza dodatkowe koszty. Ważnym argumentem jest również to, że markowe oczyszczalne cechują się znacznie niższymi kosztami użytkowania, co sprawia że cała inwestycja zwraca się zaledwie w ciągu 2 lat.

Gwarancja na oczyszczalnię ścieków

Co prawda każde urządzenie może czasem szwankować, dotyczy to nawet najlepszych, jednak w przypadku tanich oczyszczalni supermarketowych możemy spodziewać się tego dużo szybciej i częściej. Co zrobić, gdy oczyszczalnia zawiedzie?

Najrozsądniej powołać się na gwarancję. Tu jednak w przypadku urządzeń z marketu powstaje kolejny kłopot, gdyż hipermarkety nie ułatwiają procesu gwarancyjnego. W przypadku zakupu markowego produktu u producenta, obsługa gwarancyjna przebiega szybko, sprawnie i bez pośredników.

Jak widać, zakup przydomowej oczyszczalni od producenta jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. Koszty początkowe też nie są dużo większe, a w zamian dostajemy produkt spełniający wszystkie obowiązujące normy jakościowe, co oznacza dużą oszczędność w eksploatacji urządzenia.