Co zrobić z odpadami?

Co zrobić ze śmieciami, które codziennie produkujemy w naszych domach? Jak poradzić sobie z odpadami, których niesłychane ilości powstają podczas budowy, remontu czy generalnych porządków w piwnicy lub na strychu? Najprostsza odpowiedź brzmi: wyrzucić. Jednak sposób i miejsce, w jakim pozbędziemy się naszych odpadów, nigdy nie może być kwestią przypadku.

Rosnąca świadomość ekologiczna wymusza na nas moralny obowiązek racjonalnego gospodarowania odpadami. Jednak nawet osoby, które nie odczuwają tego wewnętrznego przymusu, są zobowiązane prawem do sortowania śmieci i właściwej ich utylizacji – zauważa nasz rozmówca z portalu budowlany24.

Co zrobić z odpadami komunalnymi?

Zasady sortowania śmieci z domów najczęściej określa miasto lub gmina. Obecnie  w większości gmin mieszkańcy są zobowiązani do sortowania odpadów na 3 frakcje: zmieszane odpady komunalne, odpady segregowane suche i szkło opakowaniowe. Jak pozbyć się tak posegregowanych śmieci z posesji?

Najlepiej wybrać dobrą firmę, zajmującą się wywozem i utylizacją odpadów. Przedsiębiorstwa tego typu podjeżdżają pod budynek w wyznaczonych terminach i zabierają przygotowane przez mieszkańców śmieci.

Niektóre z takich przedsiębiorstw dostarczają też swoim klientom worki w odpowiednich kolorach, ułatwiające sprawną segregację. Istnieje także możliwość zakupu specjalnych pojemników, dzięki którym segregacja jest jeszcze czystsza i łatwiejsza.

Zazwyczaj mieszkańcy domów obsługiwanych przez taką firmę raz w miesiącu mają możliwość pozbycia się odpadów wielkogabarytowych. W wyznaczonym z góry czasie, stare meble i zepsute sprzęty RTV i AGD można wystawić przed dom obok worków  ze zwykłymi śmieciami.

Co zrobić z odpadami poremontowymi?

Jeżeli planujesz remont, rozbiórkę jakiejś części budynku lub duże porządki, musisz liczyć się ze zwiększoną ilością odpadów do wywozu. Z posesji trzeba będzie usunąć gruz oraz rozmaite, niepotrzebne już sprzęty. W takiej sytuacji niezbędny okaże się kontener na odpady.

Wynajem kontenera jest najwygodniejszym sposobem pozbycia się dużej ilości śmieci. Firmy porządkowe wynajmują klientom kontenery budowlane i sanitarne o pojemności od 5 do 7m3. Po wypełnieniu takiego zbiornika na odpady, na posesję przyjeżdża specjalny samochód, który zabiera śmieci i w razie potrzeby ustawia nowy, pusty kontener.

W przypadku mniejszych remontów i porządków alternatywą jest skorzystanie z możliwości wywozu gruzu i odpadów w workach. Tak samo, jak w przypadku kontenerów, przedsiębiorstwo porządkowe  odbiera śmieci w terminie uzgodnionym z klientem.