Co wpływa na jakość pokrycia dachowego?  

Wysokiej jakości pokrycie dachowe to jeden z kluczowych czynników decydujących o komforcie użytkowania budynku. Aby dach dobrze pełnił swoją rolę, pokrycie powinno być szczelne, trwałe i odporne. Musi też zapewniać odpowiednią izolację termiczną oraz akustyczną. Nie bez znaczenia jest również estetyka dachu. Co dokładnie składa się na jakość pokrycia dachowego?

Konstrukcja dachu

Chcąc uzyskać jak najwyższą jakość pokrycia dachowego, należy zadbać o odpowiednią technologię konstrukcji więźby dachowej, jeszcze zanim zostanie ona pokryta wybranym materiałem. Profesjonalnie wykonana więźba z trwałego i odpornego surowca, np. drewna poddanego impregnacji, będzie stanowiła solidne podparcie dla dachówek lub innego rodzaju pokrycia. W konstrukcji dachu warto również zadbać o uszczelnienia, zwłaszcza przy różnego rodzaju otworach i instalacjach, np. kominowych czy wentylacyjnych. Aby pokrycie dachowe było w pełni funkcjonalne i zapewniało wysoki komfort użytkowania budynku, niezbędne jest użycie materiałów termoizolacyjnych o dobrych parametrach technicznych. Pamiętajmy jednak, że jakość materiałów to nie wszystko. Liczy się bowiem również odpowiednia technika ich montażu. Prace te warto powierzyć fachowcom – dekarzom z doświadczeniem.

Rodzaj pokrycia dachowego

Dopiero odpowiednio przygotowana konstrukcja dachu z solidną więźbą oraz materiałami uszczelniającymi i termoizolacją może zostać pokryta wybranym materiałem. Tutaj możliwości mamy kilka. Do wyboru są m. in. gonty czy blachodachówka, jednak największą popularnością cieszą się dachówki ceramiczne.

Wysoka jakość pokrycia dachowego zależy od kilku czynników. – Tłumaczy przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych Dachlux. – Ponieważ budowa dachu jest inwestycją na lata, warto wybierać trwałe materiały na gwarancji, które zachowają swoje walory praktyczne i estetyczne na długie lata. Jeśli chodzi o długowieczność pokrycia dachowego, to warto tu zainteresować się dachówką ceramiczną. Dobre pokrycie dachowe powinno być wytrzymałe i odporne na działanie różnych niekorzystnych czynników, w szczególności opadów atmosferycznych oraz wahań temperatury. Istotne znaczenie ma tu mrozoodporność wybranego materiału.

Ważnym czynnikiem decydującym o jakości pokrycia dachowego jest również nasiąkliwość wybranego materiału. Im mniej będzie on pochłaniał wody, tym bardziej będzie trwały. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na izolację termiczną oraz akustyczną dachówki. Nie zapominajmy również o estetyce wybranych materiałów. Wysokiej jakości pokrycie dachowe pozwoli cieszyć się komfortowymi warunkami w domu.