Co warto wiedzieć o agregatach do oświetlenia placu budowy?

Co zrobić, gdy zdarzy nam się awaria zasilania na placu budowy lub będziemy chcieli oświetlić go wieczorową porą? Warto być na takie sytuacje przygotowanym i zaopatrzyć się w odpowiedni agregat prądotwórczy, który zapewni źródło energii na budowie. W naszym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas zakupu agregatu prądotwórczego.

generator-pradotworczy

Prawidłowe określenie mocy elektrycznej agregatu

Do oświetlenia placu budowy można wykorzystać zarówno agregat stacjonarny, jak również przenośny. Na budowie znajdują się zazwyczaj odbiorniki indukcyjne, a ich pobór mocy może wynosić nawet dziewięciokrotność mocy znamionowej urządzenia. Należy również pamiętać o zasadzie, według której moc elektryczna agregatu powinna być większa od zsumowanej mocy urządzeń, które będą zasilane naszym urządzeniem. Wynika to z faktu, że każdy odbiornik posiada inny prąd rozruchowy i trzeba zostawić odpowiedni zapas. Wyznacznikiem takiej mocy jest silnik agregatu, który najczęściej występuje w formie benzynowej i wysokoprężnej na olej napędowy.

Najważniejsze cechy agregatów prądotwórczych

Każdemu użytkownikowi agregatu prądotwórczego zależy na jak najwyższej jakości prądu. W urządzeniach stacjonarnych gwarantuje ją cyfrowy automatyczny regulator napięcia D-AVR, który cały czas kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. W eksploatacji agregatu ważne są także funkcje, które chronią zasilane odbiorniki prądu przed uszkodzeniem. W przypadku zbyt dużych obrotów lub wykrycia nieprawidłowego napięcia zatrzymują one silnik urządzenia.

Bardzo przydatny bywa system alarmu olejowego, który odcina zapłon w sytuacji, gdy w zbiorniku znajdzie się zbyt mała ilość oleju. Istotnym elementem są również amortyzatory, zwłaszcza podczas pracy w trudnych warunkach. Zmniejszają one ryzyko zerwania zespołu silnik–prądnica od ramy. Aby zredukować poziom hałasu, niezbędne są natomiast: obudowa dźwiękoszczelna, tłumik oraz system antywibracyjny.

Niezależnie od tego, czy kupujemy agregat prądotwórczy na własność, czy tylko korzystamy z usług wynajmu, warto pamiętać o powyższych cechach urządzenia w trakcie dokonywania wyboru – zwraca uwagę ekspert z firmy Ramirent, która jest największą w Polsce i czołową na rynkach europejskich siecią wypożyczalni sprzętu budowlanego, w tym agregatów prądotwórczych.

Korzystanie z jej usług jest opłacalne dla przedsiębiorców prowadzących małą firmę budowlaną, jak również dla osób, które nadzorują dużą inwestycję.