Co to znaczy, że działka jest uzbrojona?

Od uzbrojonej działki już tylko jeden krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Dlatego działki uzbrojone, które nie wymagają żadnych dalszych nakładów czasu, pracy i pieniędzy, cieszą się ogromnym wzięciem. Czy jednak wiemy dokładnie, co to znaczy? I czy zawsze znaczy to samo? O tym, jaka powinna być działka prawdziwie uzbrojona i jak nie dać się oszukać, przeczytasz poniżej.

Działka uzbrojona w świetle prawa i w praktyce

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości, można zauważyć, że działki dzielą się na uzbrojone i nieuzbrojone. Te pierwsze mają najczęściej wyższe ceny, ponieważ – w teorii – umożliwiają rozpoczęcie budowy domu.

Gdy mówimy „działka uzbrojona”, mamy z reguły na myśli „działka wyposażona w media”. Nie zawsze jednak nabywca i sprzedawca mają taką samą wizję działki uzbrojonej. Można się spotkać z ofertami działek rzekomo uzbrojonych, które jednak nie mają przyłączy, a jedynie… możliwość doprowadzenia mediów. Termin „działka uzbrojona” nie określa też, o które media chodzi. Być może przepisy rozjaśnią tę sytuację?

Niestety – nie. Prawo nie określa precyzyjnie, czym powinna się charakteryzować działka uzbrojona. Dlatego każda strona transakcji stara się interpretować to pojęcie z myślą o własnej korzyści. Kupujący oczekuje działki w pełni gotowej pod zabudowę, a sprzedający rozciąga do granic możliwości ten termin tak, aby jego nieruchomość się w nim zmieściła i można było uzyskać wyższą cenę.

Takie swobodne podejście do kwestii nie oznacza, że nie ma jednej definicji działki uzbrojonej. Za w pełni uzbrojoną należy uznać taką, która umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych bez dalszego przygotowywania gruntu w tym celu. Oznacza to, że działka powinna być wyposażona w przyłącza: gazu, prądu, instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ponadto powinna istnieć możliwość dojazdu do działki. O takie działki niełatwo, ale da się je znaleźć. Jeżeli szukasz prawdziwie uzbrojonej działki pod swój dom, sprawdź możliwości, jakie daje Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance.

Zalety kupna działki uzbrojonej

Zakup działki uzbrojonej ma mnóstwo zalet. Dlatego też kupujący właśnie takich poszukują, a sprzedawcy niejednokrotnie posuwają się do nagięcia faktów tak, aby swoją działkę zaoferować jako uzbrojoną. Co przemawia za wyborem (faktycznie) uzbrojonej działki?

Najważniejsze jest to, że działka uzbrojona oszczędza mnóstwo czasu i pieniędzy, pozwala też uniknąć niespodzianek formalnych. Jedyne, co musi zrobić właściciel nieruchomości, to uzyskać pozwolenie na budowę i wybrać projekt swojego wymarzonego domu. Wybór działki uzbrojonej usuwa wiele problemów i sprawia, że nie musimy troszczyć się o wykonanie przyłączy czy wcześniejsze przygotowanie gruntu w tym celu – to już zostało zrobione.