Co to znaczy, że działka jest uzbrojona?

Kupując działkę powinniśmy brać pod uwagę wiele aspektów, jednak to, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, i co może wpływać na wysokość późniejszych inwestycji przy budowie domu, to to, czy działka jest uzbrojona czy nieuzbrojona. Dlaczego jest to tak ważne? I czym właściwie jest owe „uzbrojenie”?

dzialka budowlana

Dostęp do mediów

Działka budowlana uzbrojona to taka działka, w obrębie której znajdują się przyłącza do wszystkich podstawowych mediów, które będą nam potrzebne, gdy już wybudujemy dom i zechcemy w nim zamieszkać. Chodzi tu oczywiście o prąd elektryczny, wodę i gaz. Jeśli przyłącza znajdują się w pobliżu granicy działki (ale jednak poza nią) również możemy mówić o uzbrojeniu działki.

Jak sprawdzić?

To, czy działka jest uzbrojona czy nie, możemy sprawdzić jeszcze przed jej zakupem. Zanim zajrzymy do dokumentacji, wskazówką może być dla nas fakt, że w bliskim sąsiedztwie znajdują się inne domy. W takim przypadku działka prawdopodobnie jest uzbrojona, jednak wciąż nie mamy pewności, czy będzie możliwość podłączenia np. do kanalizacji kolejnego domu. Najlepiej więc sprawdzić wszystko dokładnie, np. w miejscowych zakładach zarządzających sieciami.

Inną opcją jest wybór działki budowlanej na osiedlu domkowym, np. Osiedle Nowy Horyzont, gdzie wszystkie działki są już uzbrojone na etapie przygotowania osiedla przez inwestora.

Dlaczego jest to tak ważne?

Oczywiście, możemy kupić działkę nieuzbrojoną, jednak w takim przypadku powinniśmy liczyć się ze znacznie większymi kosztami budowy domu. Bez mediów bowiem codzienność byłaby raczej trudna. Będziemy musieli udać się do miejscowych zakładów, złożyć odpowiednie opisy sytuacji, wnioski o uzbrojenie i nierzadko ponieść wysokie opłaty za dostosowanie działki do naszych potrzeb. Może się też okazać, że „dociągnięcie” któregoś z mediów jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, co poskutkuje nie tylko opóźnieniami w budowie, ale również mnóstwem nerwów i stresu.