Co może podlegać termoizolacji?

Pod pojęciem termoizolacji kryje się ocieplanie budynku, które ma wpływ na zmniejszenie się zapotrzebowania na energię. Minimalizacja utraty ciepła pozwala zmniejszyć koszty, jakie trzeba ponieść za ogrzewanie budynku i wody. W tym artykule możesz przeczytać, jakie są sposoby na przeprowadzenie termoizolacji, gdzie się je wykonuje i jakich używa się materiałów.

ocieplenie budynku

Sposoby na ocieplenie budynku

Najczęściej ociepleniu poddaje się cały budynek, lecz ze względu na ograniczone fundusze, pierwsze są miejsca, przez które wydostaje się najwięcej ciepła. Są to przeważnie wyniesione podpiwniczenia, stropy między piwnicą a parterem, stropodachy, balkony lub logiie. W przypadku dachów skośnych trzeba ocieplać strychy oraz poddasza użytkowe. Na szczególną utratę ciepła narażone są także ściany w pomieszczeniach nieogrzewanych. Przy przeprowadzaniu sprawnych działań termomodernizacyjnych może być potrzebna również wymiana okien. To właśnie przez nie ulatnia się znaczna część gromadzącego się w pomieszczeniu ciepła. Współczesne okna mają wysokie parametry izolacyjne i są bardzo szczelne. Dlatego podczas ich wymiany oraz termoizolacji budynku trzeba zadbać o nawiewniki, które uzupełnią wentylację grawitacyjną. Okna spełnią swoją funkcję tylko wtedy, gdy będą właściwe zamontowane i nie stworzą mostków termicznych. W przeciwnym wypadku ocieplenie może nie być wystarczające do tego, by utrzymywać energię w domu.

Styropian i wełna mineralna

Ocieplanie domu przeważnie odbywa się za pomocą jednego z kilku podstawowych materiałów. Do izolowania ścian i dachów można zastosować wełnę mineralną. Ma bardzo dobre właściwości cieple, świetnie tłumi dźwięki, jest niepalna i odporna na wysoką temperaturę. Doskonale dopasowuje się do izolowanego miejsca. Niestety, przy dużym nadmiarze wilgoci traci swoje właściwości izolacyjne. Styropianu używa się przede wszystkim do izolowania ścian i przegród poziomych. Jest lekki i prosty w obróbce. Wykazuje niską nasiąkliwość i bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Wadą natomiast jest izolacja akustyczna.

Specjalista z firmy Maxpur w Bielsku-Białej dodaje: Mniej znanym, lecz bardzo dobrym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa (PUR). Może być doskonałym materiałem izolacyjnym, o ile zostanie położona przez solidnych fachowców.

Charakterystyka pianki poliuretanowej

Pianka PUR jest wodoodporna, paroprzepuszczalna i nie ulega odkształceniom. Można ją nakładać metodą natryskową, co pozwala uzyskać izolację o różnych grubościach. Ocieplenie jest wykonywane bezspoinowo, dzięki czemu nie powstają w nim żadne mostki termiczne. W porównaniu do innych materiałów używanych do ocieplenia pianka PUR przenika nawet do trudno dostępnych miejsc. Wykazuje bardzo dobrą przyczepność do różnych powierzchni. Zmiany temperatury nie powodują powrotu do jej pierwotnej postaci czy topienia się. Jet to materiał bardzo trwały. Z biegiem lat nie kruszy się i nie traci swoich właściwości izolacyjnych. Podczas pożaru powłoka z pianki PUR się zwęgla, co uniemożliwia dostanie się ognia do głębszych warstw. Choć zastosowanie tego materiału będzie droższe niż użycie styropianu czy wełny mineralnej, to na przestrzeni lat jest to rozwiązanie trwalsze i skuteczniejsze. Za jej pomocą można ocieplić ściany, strop i poddasze.