Charakterystyka nowoczesnych schodów wewnętrznych

Schody są jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów wystroju wnętrza. Powinny zatem być nie tylko funkcjonalne i umożliwiać wygodne przemieszczanie się pomiędzy piętrami domu lub lokalu, ale również dobrze się prezentować. Dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane schody są w stanie znacznie podnieść walory estetyczne każdego obiektu.

schody wewnetrzne

Materiały

Nowoczesne schody wewnętrzne budowane są przede wszystkich z równie nowoczesnych materiałów. Oczywiście klasyczne surowce, takie jak różne rodzaje betonu czy drewna, dalej znajdują zastosowanie, jednak coraz częściej można natknąć się na schody o szklanych lub kamiennych stopniach oraz balustradach ze stali nierdzewnej lub aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. Szkło dla przykładu jest łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo efektowne, szczególnie we wnętrzach o minimalistycznym, industrialnym wystroju, kamień jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, należy jednak ostrożnie podchodzić do zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż może przy niewłaściwej konserwacji może utracić on swój kolor. Z kolei aluminium jest materiałem bardzo lekkim, plastycznym, odpornym na działanie różnego rodzaju czynników, takich jak wilgoć czy temperatura, jednak dość kosztownym. Poszczególne elementy schodów wykonuje się zazwyczaj z odmiennych materiałów, dla przykładu stopnie wykonuje się ze szkła, zaś balustrady ze stali nierdzewnej.

Design

Drugim z ważnych wyznaczników nowoczesności jest projekt schodów oraz technologie wykorzystane do ich skonstruowania. W tej materii panuje bardzo duża różnorodność – coraz większą popularnością cieszą się schody spiralne lub czterobiegowe (tj. takie, w których ciąg stopni został „złamany”, by w rzucie górnym przypominał kwadrat lub prostokąt). Taki projekt w połączeniu z zastosowaniem technologii montażu, umożliwiających pozostawienie wolnej przestrzeni pod schodami sprawdzi się przede wszystkim w małych lokalach, w których każdy metr kwadratowy powierzchni jest cenny. Do najważniejszych rodzajów takich schodów zaliczyć można:

  • Schody wspornikowe – zbudowane wyłącznie z pojedynczych stopni, umocowanych specjalnymi wspornikami do ściany nośnej budynku
  • Schody dywanowe – jest to samonośna konstrukcja, która, patrząc z boku, przypomina jedynie zarys stopni. Schody takie nie wymagają wsparcia od dołu ani montażu przy ścianie
  • Schody jednobelkowe – nośnikiem stopni jest pojedyncza, ustawiona pod odpowiednim kątem belka.

Warto pamiętać, że schody powinny być nie tylko widowiskowe, ale również solidne i bezpieczne dla domowników. Ich wykonanie powinniśmy zlecać profesjonalistom, którzy mogą pochwalić się wieloma referencjami – taką firmą jest na przykład przedsiębiorstwo Wróblewski Design.