Charakterystyka i metody zastosowania drewna klejonego

Drewno jest surowcem, który towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Wykorzystywane jest nie tylko w charakterze opału, ale również jako materiał budowlany oraz tworzywo w produkcji mebli – szczególnie dotyczy to drewna klejonego, które niemal całkowicie wyparło z rynku drewno lite, uważane dziś za towar luksusowy. Dlaczego tak się stało? Czym charakteryzuje się drewno klejone, że jest tak powszechnie wykorzystywane i obecne w naszym otoczeniu. Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Charakterystyka i metody zastosowania drewna klejonego

Czy jest drewno klejone?

Klejonka, bo taka jest potoczna drewna klejonego, to materiał wytwarzany ze sklejonych ze sobą kawałków litego drewna drzew liściastych lub iglastych. Klejenie ze sobą poszczególnych warstw drewna może odbywać się na dwa sposoby. W pierwszym z nich drewno w postaci lameli litej tarcicy klejone jest na szerokości, w drugim zaś – na szerokości długości. Druga metoda nazywana jest również łączenie na mikowczepy. Przy klejenie drewna mogą być wykorzystane specjalne ściski lub pracy. Pierwsze rozwiązanie stosowane jest raczej przez zakłady rzemieślnicze, wykonujące indywidualne zamówienia, podczas gdy prasy używane są w zakładach specjalizujących się w produkcji masowej drewna klejonego do późniejszej obróbki.

-Niezależnie od metody produkcji drewno musi zostać odpowiednio przygotowane przez przerobieniem na klejonkę – wyjaśnia specjalista firmy Ecowood Polska – Przygotowania obejmującą cięcie na tarcicę, suszenie otrzymanych bloków oraz usunięcie wad.

Charakterystyka i zastosowanie drewna klejonego

Nie bez przyczyny drewno klejone jest obecnie surowcem częściej spotykanym, niż drewno lite. Jego niezwykle istotną przewagą jest dużo wyższa odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, wynikające zarówno z czynników mechanicznych, jak i środowiskowych. Wynika to między innymi z odpowiedniego przygotowania tarcicy przeznaczonej do wykonania klejonki – dzięki odpowiedniemu suszeniu oraz usunięciu wad, drewno klejone nie wypacza się, nie wykrzywia i nie pęka, jest również bardziej odporne na zagrożenia biologiczne, czyli atak różnego rodzaju pleśni czy grzybów. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami drewna do produkcji klejonki są powszechnie występujące na terenie naszego kraju świerk i sosna – powszechny dostęp do nich sprawia, że pozyskiwane z nich drewno klejone jest bardzo tanie, jednocześnie posiada bardzo dobre właściwości mechaniczne. Drewno klejone z powodzeniem wykorzystywane jest w branży budowlanej – wykonuje się z niego między innymi elementy więźby dachowej, stolarkę okienną, podłogi oraz elementy wykończenia wnętrza – oraz w produkcji wszelkiego rodzaju mebli.