Charakterystyka folii basenowych

Folie basenowe to sposób na wykończenie dna i ścian niecki basenowej, alternatywny wobec wyłożenia ich mozaiką czy płytkami ceramicznymi. Jest to rozwiązanie nie tylko bardziej atrakcyjne cenowo, ale też cechujące się licznymi zaletami decydującymi o jego przewadze i rosnącej popularności – zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i na pływalniach ogólnodostępnych.

folia-basenowa

Zanim przejdziemy jednak do wyliczania konkretnych plusów, pochylmy się przez moment nad zagadnieniem konstrukcji folii basenowej, czyli inaczej: linera. Jest ona wykonana z poddającego się recyklingowi materiału, jakim jest PVC. Jej grubość (zwykle 0,55 mm, 0,75 mm lub 1,5 mm) dobiera się w zależności od rodzaju i intensywności planowanej eksploatacji basenu. W tych ogrodowych na przykład wystarczy zwykle 0,55 mm, podczas gdy obiekty kryte wymagają raczej zastosowania folii o grubości 0,75 mm.

Trwałość i bezpieczeństwo

Najbardziej wytrzymałe, odporne na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne, są folie basenowe składające się z dwóch warstw PVC zgrzanych na poliestrowej siatce wzmacniającej. Ma je w swojej ofercie chociażby wyspecjalizowana w zakładaniu basenów warszawska firma Wodex. Proponowane przez nią linery nie wchodzą w reakcje z chemią basenową, nie zawierają też w składzie mogących się uwalniać do wody szkodliwych bisfenoli A, są natomiast certyfikowane przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) i Państwowy Zakład Higieny.

Efektowne i niedrogie

Folie występują w co najmniej kilkunastu kolorach do wyboru, ponadto zaś mogą być gładkie lub wzorzyste, a nawet imitować strukturę piasku, kamienia czy mozaiki. W przeciwieństwie jednak do tej ostatniej nie wymagają żmudnego i czasochłonnego montażu, są więc rozwiązaniem znacznie bardziej atrakcyjnym ekonomicznie ze względu na koszt zarówno materiału, jak i robocizny – również w przypadku wymiany wyłożenia podczas renowacji basenu.

Uniwersalnie funkcjonalne

Folia basenowa znacznie lepiej uszczelnia też nieckę niż mozaika czy płytki ceramiczne, nie ma więc konieczności wykonania hydroizolacji (a to oznacza kolejne oszczędności). Stuprocentowa szczelność zostaje zachowana nawet w basenach wyposażonych w schody lub charakteryzujących się nieregularnymi kształtami, jak również w sytuacji osiadania niecki czy parcia gruntu, który mógłby uszkodzić tę ostatnią.

Jest to możliwe dzięki wysoce elastycznej strukturze, jaką odznaczają się folie basenowe. To właśnie ta elastyczność pozwala również idealnie dopasować się linerowi do kształtu niecki, niezależnie od tego, czy została ona wykonana z betonu, czy np. z prefabrykatów. Folię można ponadto zastosować w połączeniu z materiałami takimi jak płytki, metal czy drewno. Nadaje się ona także do wyłożenia rynny przelewowej. Na koniec warto wspomnieć, że dzięki gładkiej powierzchni folia basenowa jest nie tylko przyjemna w dotyku, ale też łatwa do utrzymania w czystości.