Charakterystyka domów z bali

Domy z bali stanowią dzisiaj bardzo atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych, murowanych budynków. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość budowy, a czas to dzisiaj niepodważalna wartość. Cenimy szybkie rozwiązania, nie lubimy na nic czekać, dlatego domy z bali są niezwykle popularne i cenione. Co trzeba o nich wiedzieć?

dom z bali

W jaki sposób budowane są domy z bali?

Domy z bali budowane są w technologii zrębowej. Podstawowym elementem są oczywiście drewniane bale, które układa się poziomo, tworząc tzw. wieńce – wyjaśnia nasz ekspert z firmy Domtop Zgierz.

Elementem charakterystycznym takich domów są „jaskółcze ogony”, powstałe z końcówek skrzyżowanych belek. Całą konstrukcję umacniają pionowe kołki drewniane, zwane dyblami. O ile w kwestii budowy stosowane są jednakowe rozwiązania, o tyle w temacie dachu można sobie pozwolić na więcej możliwości. Wybór rodzaju zadaszenia należy do właściciela domu – może wybrać dachówkę ceramiczną bądź cementową, blachę dachówkową czy gonty bitumiczne. Budowa domu z bali trwa około 2-4 tygodni, co jest ekspresowym wynikiem w porównaniu do murowanych domów. Trzeba jeszcze pomyśleć o jego ociepleniu i tutaj stosuje się najczęściej wełnę mineralną.

Dlaczego warto mieć dom z bali?

Domy z bali są nie tylko szybkie w budowie. Mają również wiele innych zalet, spośród których na pierwszym miejscu wymienić można ich piękno i charakterystyczny klimat, jaki się z nimi wiąże. Domy z bali urzekają swoim stylem, są budynkami ekologicznymi i mają pozytywny wpływ na zdrowie. Są naturalnie ocieplone, a jeśli odpowiednio o nie dbamy, mogą nas cieszyć przez długie lata. Cena także jest bardzo atrakcyjna i pozwala na dogodne urządzenie wnętrza, z racji poczynionych oszczędności.

Wybór domu z bali

Wybór domu z bali wcale nie jest prosty, ponieważ wybierać możemy spośród wielu projektów – dodaje nasz rozmówca z firmy Domtop Zgierz.

Zazwyczaj są bez piwnic, ale mają podpiwniczenia. Co ważne, można nie tylko wybrać konkretny plan, ale nawet stworzyć zupełnie indywidualny koncept, biorąc pod uwagę wszystkie elementy domu. W projekcie uwzględnijmy wszystkie koszty, a już niedługo będziemy cieszyć się własnym gniazdkiem.