Charakterystyka dachówki ceramicznej

Projektując dom, należy dokonać wielu wyborów – od jego wielkości, przez kolor ścian, po rodzaj dachówki. Tym ostatnim aspektem zajmiemy się w poniższym artykule i scharakteryzujemy najpopularniejszy typ – dachówkę ceramiczną. Co sprawia, że ludzie wciąż wybierają ten materiał pokryciowy? Jakie są jego unikatowe zalety? Zapraszamy do lektury.

dach

Najtrwalsza spośród wszystkich dachówek

Dachówki ceramiczne produkowane są z gliny oraz różnych domieszek, takich jak kwarc czy mączka ceglana, które zwiększają ich wytrzymałość. Jest to materiał stosowany od stuleci dzięki swoim niezwykłym właściwościom. Jedną z nich jest wspomniana trwałość, która oceniana jest na około 100 lat, aczkolwiek większość producentów udziela gwarancji 30- lub 50-letniej na swoje wyroby. W praktyce istnieją jednak budowle, które z dachówkami ceramicznymi przetrwały nawet kilkaset lat.

Pozostałe cechy dachówki ceramicznej

Dachówki ceramiczne należą do ciężkich pokryć dachowych, których waga jest dwa razy większa od wagi lekkich materiałów wieńczących dach. Dzięki temu są one bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. W porównaniu do dachówek cementowych czy blachodachówek są w stanie bardzo dobrze opierać się naporom wiatrów i dachy z nich wykonane ponoszą najmniejsze straty nawet podczas silnych nawałnic. W przypadku drobnych uszkodzeń nie ma jednak najmniejszego problemu z wymianą pojedynczych elementów. Dachówki ceramiczne są także dość odporne na porastanie mchem i glonami, ale trzeba liczyć się z tym, że takie zjawiska mogą nastąpić. Jest to związane z kilkoma czynnikami – rodzajem dachu, nasłonecznieniem, wilgotnością i mikroklimatem, jaki panuje w danym miejscu.

Istotnymi cechami dachówek ceramicznych są również: bardzo dobre warunki do spływu wody opadowej oraz właściwości akustyczne. Podczas montażu dachówki nachodzą na siebie i uniemożliwiają płynącej wodzie przedostanie się pod pokrycie, a ponadto mają znakomite parametry jeśli chodzi o izolacyjność dźwięków, co sprawia, że w domu pokrytym taką dachówką, szczególnie w dużych miastach, panuje duży komfort. Nieodczuwalne jest także zjawisko „dudnienia” dachu podczas opadów deszczu lub podmuchów wiatru.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Przed wyborem dachówek ceramicznych należy mieć świadomość, że istnieje kilka ich rodzajów. Podstawowa oferta dzieli się na  naturalne, angobowane i glazurowane. Dachówki angobowane są wykończone glinką szlachetną, która zmienia ich kolor i chroni przed porostami. Wprowadzenie ich na rynek poszerzyło znacząco gamę kolorystyczną, która była uprzednio ograniczona do koloru ceglastoczerwonego. Dostępne są także specjalne dachówki angobowane typu rustykalnego z efektem cieniowania.

Efekt zwiększenia estetyki całego budynku można uzyskać inwestując w pokrytą szkliwem dachówkę glazurowaną, która doda dachowi efektownego połysku – zdradza ekspert z firmy Ambit z Gdańska, która oferuje najwyższej jakości dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówki, okna dachowe oraz bogaty asortyment materiałów ściennych, ociepleniowych i izolacyjnych.