Ceramika sanitarna. Na czym polega tzw. biały montaż?

Ceramika sanitarna w naszych domach czy mieszkaniach stanowi nieodzowny element wyposażenia łazienek. Bez nich nie mielibyśmy m.in. dostępu do bieżącej wody. Korzystamy z niej bardzo często, jej jakość musi zatem być odpowiednia. Ale to nie wszystko, niezwykle istotny jest bowiem także jej montaż, powszechnie nazywany białym. O tym, na czym polega biały montaż, przeczytasz w naszym artykule.

Czym dokładnie jest biały montaż?

Termin „biały montaż” określa czynności, związane z podłączaniem ceramiki sanitarnej do instalacji doprowadzającej ciepłą oraz i zimną wodę. Dotyczy więc montażu takich elementów armatury sanitarnej jak umywalki, sedesy, bidety, wanny czy kabiny prysznicowe.

Jak już wyżej wspominaliśmy istotna jest zarówno jakość samej ceramiki, jak i przeprowadzanych prac instalacyjnych. A zatem profesjonalny biały montaż powinien polegać na fachowej instalacji sanitariatów, zapewniającej bezpieczeństwo oraz funkcjonalność naszych łazienek i toalet.

Ponadto – co równie istotne – biały montaż powinien wyróżniać się dużą estetyką. W przypadku ceramiki sanitarnej polega ona na takim montażu armatury, której połączenia instalacyjne będą jak najmniej widoczne. Dlatego warto wybrać fachowców, którzy oprócz odpowiedniego doświadczenia, umiejętności oraz zaplecza narzędziowego wiedzą, jak właściwie przeprowadzić taki montaż. Co w praktyce oznacza skuteczne, a zarazem funkcjonalne ukrycie połączeń. Metod zaś i sposobów na to może być wiele, zależnie od naszych oczekiwań oraz możliwości lokalu.

Jaki zakres usług obejmuje biały montaż?

W ramach białego montażu możemy znaleźć rozmaite usługi. Firmy hydrauliczne oferują bowiem różny zakres prac. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się usługa montażu WC podtynkowego, która przeprowadzana jest przed układaniem glazury.

Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Budoinstal, która oferuje usługi hydrauliczne na wysokim poziomie: Taki sposób instalacji wygląda bardzo efektownie, a przy tym jest wygodny w użyciu oraz łatwy w utrzymaniu czystości.

A na czym on polega?

Instalacja WC podtynkowego opiera się na stworzeniu specjalnej zabudowy. Najczęściej powstaje ona z płyt gipsowych, w których to wycinamy otwory o odpowiednich dla danego urządzenia rozmiarach i kształtach. W razie potrzeby taka instalacja uszczelniana jest przez nas przy wykorzystaniu wełny mineralnej. Niezależnie zaś od rodzaju urządzenia czy ostatecznej koncepcji całej instalacji, montaż zakańczamy weryfikacją poziomu jej szczelności – dodaje nasz rozmówca.

Ile kosztuje biały montaż?

Koszt białego montażu zależy od wielu czynników – począwszy od tego, w jakim regionie naszego kraju mieszkamy, a skończywszy na tym, jaką mamy koncepcję oraz jakie urządzenia do naszej łazienki wybraliśmy.

Zdecydowanie najwięcej, bo w granicach 300 zł możemy zapłacić za montaż wanny wraz z baterią prysznicową o długim przewodzie. Niemałym kosztem może być również dla nas instalacja panelu prysznicowego – w zależności od konkretnego rodzaju kabiny najczęściej mieści się on w przedziale 150-250 zł.