Cementowe wylewki samopoziomujące – zastosowanie

Istnieje kilka powodów, dla których podłoga powinna być pozioma i pozbawiona nierówności. Po pierwsze w takim stanie jest ona mniej narażona na uszkodzenia. Po drugie tylko równa nawierzchnia może zostać wykończona przy pomocy płytek, paneli lub żywicy. Jeśli spróbujemy ułożyć je na nierównym podłożu, szybko zaczną one pękać lub wypaczać się. W celu wyrównania podłoża pod posadzki stosuje się cementowe wylewki samopoziomujące.

wylewka-beton

Czym jest wylewka samopoziomująca?

Wylewkami samopoziomującymi nazywamy specjalnie przygotowane mieszanki cementu z różnymi dodatkami, najczęściej polimerami, które rozrabia się przy użyciu wody, a następnie wylewa na podłoże.

Płynna wylewka pod wpływem naturalnego oddziaływania grawitacyjnego samoczynnie rozlewa się po nawierzchni, wypełniając w niej wszelkie nierówności – mówi przedstawiciel firmy TQS FlooringPo określonym czasie wiąże się, tworząc idealnie gładką i poziomą warstwę wierzchnią podkładu, który gotowy jest do dalszych pracy wykończeniowych.

Zastosowanie cementowych wylewek samopoziomujących

Cementowe wylewki samopoziomujące znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie równego podłoża, które będzie poddane dalszemu wykończeniu. Możemy użyć jej między innymi:

  • Przy wykańczaniu nowych nawierzchni w obiektach zamkniętych lub otwartych
  • Przy naprawie starych nawierzchni, które pod wpływem czynników mechanicznych uległy uszkodzeniu

Cementowe wylewki idealnie sprawdzą się jako podkład pod tradycyjne materiały wykończeniowe, takie jak płytki i parkiet, jak również pod nowoczesne podłogi żywiczne, wykonywane między innymi w halach fabrycznych i magazynowych oraz na wielopoziomowych parkingach.

Zalety wylewek cementowych

Wylewki cementowe odznaczają się wysoką wytrzymałością na obciążenia mechaniczne oraz odpornością na czynniki środowiskowe, takie jak wilgoć oraz niskie temperatury. Z tego powodu doskonale spisują się zarówno we wszelkiego rodzaju wnętrzach (w tym tych nieogrzewanych), jak również na zewnątrz. Zalecane są do stosowania wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu i powstaje znaczne obciążenie podłoża. Istotną zaletą wylewek jest stosunkowo krótki czas wiązania, do wykańczania podłoża można przystąpić już po kilku tygodniach. Można również zastosować mieszankę wzbogaconą dodatkami przyspieszającymi wiązanie – takie wylewki nadają się do pracy już po 2-3 dniach. Przed położeniem wylewki należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, najlepiej poprzez szlifowanie.