Budownictwo mieszkaniowe w Polsce – charakterystyka rynku nieruchomości

Szare, ponure bloki, nieraz liczące setki mieszkań – tak wyglądała polska rzeczywistość jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W latach 90. standardy zaczęły rosnąć, poprawiła się też estetyka, wciąż jednak mieliśmy do czynienia z wielopiętrowymi molochami, które do dziś stanowią element krajobrazu architektonicznego, szczególnie większych miast. A jak budownictwo mieszkaniowe w Polsce prezentuje się obecnie?

Zacznijmy od tego, że rynek nieruchomości jest u nas niezwykle dynamiczny. Zależy on w dużej mierze od sytuacji gospodarczej w kraju, stóp procentowych, liczby udzielanych przez banki kredytów, a w związku z tym także popytu na mieszkania. Przez długi czas przewyższał on podaż, w ostatnich latach można jednak zaobserwować było odwrócenie się tego trendu. Wpływ na to niewątpliwie miał stosunkowo jeszcze niedawny kryzys ekonomiczny, po którym nieco trudniej było uzyskać pomoc finansową w postaci kredytu.

Korzystne zmiany

Paradoksalnie nie przyczyniło się to do powstania istotnego zastoju w branży nieruchomości, a nawet wręcz przeciwnie: deweloperzy (mający współcześnie o wiele większy udział w rynku niż chociażby spółdzielnie) zaczęli prześcigać się w opracowywaniu rozwiązań, które mogłyby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Wpisało się to zresztą idealnie w zintensyfikowane po akcesie do Unii Europejskiej zjawisko „gonienia Zachodu” w budownictwie mieszkaniowym.

W nowych inwestycjach dominować zaczęła niższa zabudowa, pojawiły się ciekawe rozwiązania architektoniczne czy wręcz elementy czysto dekoracyjne, a także więcej zieleni. Doskonałym tego przykładem jest np. nowohuckie osiedle Botanika, gdzie wiele mieszkań usytuowanych na parterze wychodzi na ogrody. Z kolei nurt projektowania na tej kondygnacji lokali handlowo-usługowych i gastronomicznych sprawia, że bloki mieszkaniowe przestają być traktowane wyłącznie jako „sypialnia”, osiedla zaczynają zaś tętnić życiem.

Nowe standardy i rozwiązania

Wiele udogodnień, o których niegdyś można było tylko pomarzyć, jest obecnie standardem. Szerokie, dobrze oświetlone alejki i korytarze, garaże podziemne czy windy (również w zaledwie kilkupiętrowych budynkach) to tylko niektóre z nich. W polskim budownictwie mieszkaniowym zauważyć można też odzwierciedlenie zachodzących współcześnie przemian społecznych. Coraz liczniej pojawiają się chociażby mieszkania dla seniorów – niewielkie, ale pomyślane tak, by można było się po nich wygodnie przemieszczać np. na wózku – a także lokale zaprojektowane specjalnie pod wynajem – oferowane na sprzedaż prywatnym inwestorom, którzy pragną uczynić z nich źródło dochodu, jak również pozostające w zarządzie samych deweloperów.