Budowa ogrodzenia krok po kroku

Różne rodzaje ogrodzeń mogą wymagać korzystania z innych rozwiązań budowlanych. Przed przystąpieniem do właściwych prac trzeba zadbać o wyrównanie terenu, na którym powstanie płot. Słupki pomiędzy poszczególnymi przęsłami powinny być na tyle stabilne, by utrzymać całą konstrukcję przez długie lata. To z kolei zależy od tego, jaki wykonamy fundament.

Przygotowanie fundamentu

Budowanie ogrodzenia na poszczególnych etapach prac może różnie przebiegać. Na początku niezbędne jest wyrównanie terenu i wyznaczenie linii przebiegu ogrodzenia. Najlepiej to zrobić za pomocą sznurka. Następnie trzeba przygotować fundament, który zależny będzie od typu ogrodzenia i rodzaju podłoża. Niektóre grunty pęczniejące pod wpływem mrozu wymagają głębszego wykopu. Fundament można wykonać tradycyjnie, co oznacza, że po wykopaniu dołu zabezpiecza się go deskami, umieszcza w środku zbrojenia i wylewa beton. Przy wylewce należy pamiętać o wąskich szczelinach wypełnionych papą. Druga możliwość jest znacznie łatwiejsza. Polega ona na wykorzystaniu gotowych płyt podmurówkowych. Ich długość zazwyczaj wynosi około 2,5 m. Dodatkową ochronę przed wilgocią zapewnimy poprzez położenie na fundamencie izolacji z pasów papy lub masy bitumicznej.

Montowanie słupków

Podczas kładzenia fundamentu zalewamy także słupki do przęseł. Ogrodzenie może być murowane całościowo lub jedynie w wybranych miejscach. Do wzniesienia muru z cegieł lub bloków kamiennych stosuje się zasadę wiązania murarskiego używając przy tym zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej. Popularnym rozwiązaniem jest montowanie metalowych lub drewnianych przęseł pomiędzy słupkami z klinkieru. Niektóre rodzaje ogrodzeń nie potrzebują przygotowywania solidnego fundamentu. W przypadku ogrodzeń panelowych, beton można wylewać jedynie w dołki przygotowane pod słupki. Wystarczy to, by utrzymać poszczególne panele. Producenci oferują także słupki, które są przykręcane do betonowego podłoża.

Montaż przęseł i bramy

Przęsła, w zależności od rodzaju oraz zastosowanego systemu do ich montowania, należy nakładać według zaleceń dodanych przez producenta. Montaż przęseł można wykonać dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że beton dokładnie związał słupki. W określonym miejscu montujemy wybrany rodzaj bramy wjazdowej. Ekspert z firmy Profess w Ostrowie Wielkopolskim dodaje:

Panele zgrzewane przypina się do słupków przy użyciu obejm startowych, pośrednich i narożnych, które następnie skręca się nakrętkami.