Budowa i zasady działania pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem wykorzystywanym w hydraulice siłowej, zasilającym olejem napęd hydrauliczny. Przepływ oleju odbywa się pod wysokim ciśnieniem przy jednoczesnej równomierności strumienia. Aby pompa spełniała daną funkcję, musi posiadać określoną budowę.

pompa hydrauliczna

Budowa pompy

To, z jakich elementów zbudowana jest pompa hydrauliczna, w dużej mierze zależy od jej rodzaju. Na rynku jest dostępnych kilkanaście różnych rodzajów pomp. Na przykład pompa hydrauliczna zębata o zaziębieniu zewnętrznym, jak sam nazwa wskazuje, składa się z dwóch kół zębatych, które są osadzone jak najciaśniej w korpusie. Koła zębate obracając się, zagarniają ciecz znajdującą się w komarze ssawnej do przestrzeni międzyzębatych. Następnie ciecz jest transportowana do komory tłocznej. Ten rodzaj pompy hydraulicznej ma stałą wydajność i cechuje się prostą konstrukcją oraz dużą niezawodnością. Natomiast pompa hydrauliczna wielotłoczkowa składa się z kilku bądź kilkunastu małych pomp tłokowych, które są umieszczone w jednym korpusie. Dodatkowo wśród pomp wielotłoczkowych możemy znaleźć pompy promieniowe oraz osiowe. Tłoczki pompy, które są umieszczone w korpusie, opierają się bądź na pochylonej tarczy lub w przypadku pomp osiowych na mimośrodkowym pierścieniu, w pompach promieniowych. Pompy wielotłoczkowe nie posiadają zaworów. Ich rolę odgrywa tarcza rozdzielcza bądź wałek rozdzielczy.

Zasady działania pompy

Działanie pompy hydraulicznej w dużej mierze opiera się na przemianie energii mechanicznej, która jest dostarczana przez silnik napędowy, spalinowy bądź elektryczny, w energię hydrauliczną – dowiadujemy się w firmie BIPROMASZ z Bydgoszczy.

Urządzenie hydrauliczne wymaga zasilania olejem o wysokim ciśnieniu oraz dużej równomierności strumienia. M.in. taki charakter tłoczenia posiadają pompy wyporowe rotacyjne łopatkowe, śrubowe, zębate, a także pompa wielotłoczkowa promieniowa oraz osiowa. Jeszcze inną budowę będzie miała hydrauliczna pompa łopatkowa, która składa się z łopatek osadzonych w wirniku. Łopatki zagarniają ciecz z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej, aby przenieść ją do komory tłocznej pompy. W przypadku hydraulicznej pompy śrubowej transport cieczy odbywa się poprzez obroty ślimakowej śruby. Ciecz, która jest zamknięta w przestrzeniach między korpusem pompy a ślimakiem, jest przenoszona do tłocznej pompy. Sama pompa śrubowa już nie posiada zaworów.