Budowa domu od podstaw. Od czego zacząć?

Budowa własnego domu to poważna inwestycja, którą należy starannie zaplanować krok po kroku. Najtrudniejszy przy takim przedsięwzięciu może wydawać się jego początek, trzeba się przygotować na to, że czekać nas będą m.in. formalności związane z budową do załatwienia, znalezienie dobrych fachowców oraz decyzje dotyczące wyglądu poszczególnych elementów wymarzonego domu oraz zastosowanych technologii i materiałów.

Budowa domu od podstaw.

Miejsce na dom

Kwestą podstawową jest miejsce na dom. Jeśli nie mamy własnej działki i musimy ją dopiero zakupić, warto wziąć pod uwagę jej wielkość (aby nie była za mała) oraz kształt (standardowy, niezbyt wąski prostokąt będzie optymalnym wyborem). Działka pod dom powinna być też pozbawiona większych nierówności. Istotna jest też jej lokalizacja. Do przyszłej posesji powinien być zapewniony wygodny dojazd. Jeśli zależy nam na ciszy i spokoju w naszym przyszłym miejscu zamieszkania, działka przy ruchliwej ulicy raczej nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli chodzi o samą lokalizację domu, ona również jest ważna ze względu na dojazd do pracy, sklepów, ośrodków zdrowia czy szkół i przedszkoli. Nawet w przypadku miast nie wszędzie dociera komunikacja publiczna, a tym bardziej w przypadku terenów wiejskich trzeba się liczyć z tym, że będziemy zdani tylko na własne środki transportu.

Formalności i media

Wybrana przez nas działka pod budowę domu powinna mieć zapewniony dostęp do mediów, w tym przed wszystkim do energii elektrycznej. Jeśli tego nie ma, trzeba tę formalność załatwić w zakładzie energetycznym. Poza prądem, niezbędna nam będzie woda, czyli podłączenie do sieci wodociągowej. Warto też sprawdzić, jak wygląda w tym miejscu sprawa podłączenia do kanalizacji (nie wszędzie jest taka możliwość) oraz – jeśli zamierzamy w przyszłości z tego korzystać – telewizji kablowej i internetu. Generalnie, przed zakupem działki pod budowę warto poznać jej historię, nie zaszkodzi też uważne sprawdzenie okolicy oraz planów jej zagospodarowania na przyszłość – by nie okazało się, że za kilka lat kameralne sąsiedztwo naszego domu przestanie takim być, bo np. w pobliżu powstanie ruchliwa droga albo zakład przemysłowy. Należy też przed zakupem sprawdzić dokładnie stan prawny działki i to, czy w ogóle może być ona przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego. Potrzebne informacje można uzyskać u urzędników wydziału architektury urzędu danej gminy lub miasta. W księdze wieczystej należy sprawdzić, czy wybrana przez nas działka nie jest obciążona hipoteką. Jak podkreśla nasz ekspert z firmy TS-koncept:

Transakcja kupna działki musi być zawarta u notariusza, a wśród niezbędnych do jej zawarcia dokumentów są m.in. wypis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kiedy mamy już załatwioną kwestię wyboru i własności działki, możemy wybrać projekt domu oraz zlecić jego wykonanie firmie zajmującej się kompleksowo budową domów.