Budowa domu. Od czego zacząć?

Zakup działki budowlanej to tak naprawdę tylko początek na drodze do wybudowania wymarzonego domu. Jednak przed przystąpieniem do samej budowy należy dopełnić jeszcze wielu formalności. Od czego zacząć zatem budowę domu i o czym trzeba pamiętać przed wykopaniem fundamentów pod budynek? Co w tym przypadku ma największe znaczenie?

budowa-domu

Gdzie szukać działki?

Jeszcze przed zakupem projektu domu należy przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o warunkach zabudowy. Plan zagospodarowania przestrzennego mówi o użytkowym przeznaczeniu działki, maksymalnej wielkości budynku, jego kształcie itd. To dokument potrzebny do stworzenia projektu budowlanego. Jeśli dana działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, trzeba zwrócić się z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, w którym znajdują się bardzo podobne informacje odnoście możliwości zabudowy działki budowlanej.

Projekt budowlany

Kolejnym krokiem jest zakup projektu budowlanego. Można zdecydować się na projekt gotowy lub zamówić projekt indywidualny. W tym drugim przypadku jest on przygotowywany na podstawie wymagań przyszłych mieszkańców domu. Obecnie już nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Trzeba jedynie zgłosić zamiar budowy do odpowiedniego urzędu. Nie ma konieczności dostarczania w tym czasie żadnych decyzji o dostawie mediów. Wszystko to weryfikowane jest dopiero podczas oddawania budynku do użytku. Jednak wciąż wiele osób od razu składa wnioski o wydanie warunków technicznych dostawy mediów.

Kiedy można rozpocząć budowę domu?

Budowę domu rozpocząć można po upływie 30 dni od momentu przedłożenia stosownego zgłoszenia budowlanego. Jeśli w tym czasie nie przysłano żadnego pisma to znak, że władze udzieliły zgody na budowę, która ważna jest 3 lata. Potem trzeba całą procedurę powtórzyć. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy zatrudnić kierownika budowy, który podpisać musi oświadczenie o sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Tego dokumentu nie trzeba jednak przedkładać do Starostwa Powiatowego. Wchodzi on natomiast w skład dokumentacji budowlanej. Ponadto należy pamiętać o dzienniku budowy, który trzeba założyć jeszcze przed rozpoczęciem prac. To dokument urzędowy, nad którym nadzór pełni zawsze wybrany wcześniej kierownik budowy. Znajdują się w nim wszystkie zapisy odnośnie przebiegu robót budowlanych. Wszystkie te czynności mogą się wydawać skomplikowane i czasochłonne – choć oczywiście są możliwe do samodzielnego wykonania. Warto jednak wiedzieć, że można zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy, kupując działkę wprost od dewelopera – taką ofertę znajdziemy np. na Osiedlu Nowy Horyzont pod Szczecinem. Dzięki temu firma zorganizuje za nas wszelkie formalności, a w dodatku będziemy mogli wybudować dom w rewelacyjnym stosunku ceny do jakości.