Budowa domu krok po kroku

Postawienie własnego domu to marzenie wielu osób. Zanim zabierzemy się do jego realizacji powinniśmy wiedzieć, że jest to praca nierzadko na kilka lat, wymagająca bardzo dobrych zdolności organizacyjnych – bez tego musimy liczyć się z poważnymi opóźnieniami i stratami finansowymi. Bez wątpienia wiedza o tym, z jakich etapów składa się budowa i jak przebiega każdy z nich będzie dla nas sporym ułatwieniem.

budowa-domu

Dlaczego zachowanie konkretnych prac na konkretne etapy jest tak ważne?

Powszechnym błędem jest wykonywanie pewnych prac wcześniej, niż jest to potrzebne. – mówi przedstawiciel firmy Inland Bimo PropertyW ten sposób ryzykujemy, że konieczne będzie wykonywanie ich jeszcze raz. Przykładowo – nie tynkujemy ścian przed wykonaniem instalacji elektrycznej, ponieważ w takim układzie będziemy musieli zerwać tynk i wykonać go na nowo, już po poprowadzeniu kabli. Stracimy w ten sposób czas, a koszty budowy niepotrzebnie wzrosną.

Etap pierwszy – formalności

Nie da się wybudować domu, jeśli nie mamy działki budowlanej i projektu obiektu. W pierwszej kolejności musimy to załatwić. W kwestii projektu możemy zamówić wykonanie indywidualnego planu bądź zakupić jeden z gotowych, który wystarczy dostosować do warunków działki – to drugie rozwiązanie jest tańsze. Kiedy mamy to już załatwione, czas na formalności – uzyskanie pozwolenia na budowę, zamówienie przyłączy do mediów (jeśli nasza działka jest nieuzbrojona), inwentaryzację geodezyjną etc.

Etap drugi – stan zero

Po załatwieniu wszystkich formalności można przystępować do pierwszych prac budowlanych na odpowiednio zabezpieczonym planu budowy. Na tym etapie wykonuje się fundamenty oraz podziemne elementy instalacji (przede wszystkim wodno-kanalizacyjnej), oraz układa podkład betonowy.

Etap trzeci – stan surowy otwarty

Gotowe fundamenty pozwalają rozpocząć stawianie ścian oraz kominów, stropów, schodów oraz więźby dachowej wraz z pokryciem i systemem rynien. To jeden z dłuższych etapów budowy, jego długość zależy od tego, z jakich materiałów budujemy dom – postawienie tradycyjnego domu murowanego wymaga co najmniej kilku miesięcy.

Etap czwarty – instalacje

Na tym etapie przystępujemy do montażu instalacji wewnętrznych domu, czyli instalacji elektrycznej, grzewczej, wodociągowej, gazowej i innych. Następnie przychodzi kolej na położenie w pomieszczeniach tynków i szlicht. Na tym etapie zwykle wykonuje się również ogrodzenie.

Etap piąty – wykończenie

Ostatni etap obejmuje prace wykończeniowe takie jak montaż okien oraz drzwi i bramy garażowej, ocieplanie i tynkowanie elewacji, montaż urządzeń grzewczych, wykańczanie ścian i podłóg.