Brama przesuwna – funkcjonalność i estetyka

Brama ogrodzeniowa to nie tylko wejście na posesję – wraz z resztą ogrodzenia tworzy ona również ważny element estetyki terenu, jej istotne dopełnienie. Współcześnie producenci bram prześcigają się, by dostarczyć potencjalnym klientom najlepszych rozwiązań, a jak pokazuje praktyka, jednym z najchętniej wybieranych są bramy typu przesuwnego. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Brama przesuwna

Charakterystyka bram przesuwnych

Zgodnie z nazwą, charakterystyczną cechą bram przesuwnych jest to, że ich otwieranie odbywa się poprzez przesunięcie skrzydła wzdłuż linii ogrodzenia. Innymi słowy – otwierająca się brama „chowa” się stopniowo za ogrodzeniem. Bramy przesuwne występują w dwóch wariantach – samonośnym, w którym skrzydło nie ma kontaktu z ziemią, oraz szynowym, w którym skrzydło oparte jest o specjalne wyżłobienie umieszczone pod nim. Zazwyczaj bramy przesuwne posiadają jedno skrzydło, spotkać można jednak modele dwuskrzydłowe.

Zalety rozwiązania

Opisana wyżej konstrukcja bramy ma wiele istotny zalet.

– Przede wszystkim bramy tego typu odznaczają się dużo wyższą wytrzymałością mechaniczną, niż konkurencyjne bramy skrzydłowe – mówi przedstawiciel firmy IndestaSą przez to bardziej odporne na wszelkie próby wyłamania i skuteczniej chronią posesję przed wtargnięciem osób niepożądanych. Mechanizm otwierania bramy również ma plusy. Skrzydło bramy przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, a zatem do pełnego otwarcia nie wymaga przestrzeni w głębi podwórka. To czyni z bramy przesuwnej idealne rozwiązanie szczególnie tam, gdzie odległości między ogrodzeniem, a garażem są zbyt małe, by możliwe było zastosowanie bramy skrzydłowej. Co więcej – przesuwanie skrzydła jest dużo prostsze po intensywnych opadach śniegu. Otwarcie bramy skrzydłowej w takiej sytuacji wymagałoby odśnieżenia obszaru w zasięgu skrzydeł.

Standardem w dzisiejszych czasach jest wyposażanie bram ogrodzeniowych w napędy otwierające, sterowane za pomocą pilota. W przypadku bram przesuwnych silniki montowane w tych mechanizmach mogą mieć niższą moc, ze względu na fakt, że otwarcie takiej bramy jest prostsze. Przekłada się to na niższy koszt zakupu automatyki do bramy.

Estetyka bramy

Pod względem estetyki bramy przesuwne w nim nie ustępują innym rodzajom bram – znajdziemy wśród nich bogato zdobione produkty wykonywane przy użyciu tradycyjnych metod kowalstwa artystyczne, jak i konstrukcje dużo prostsze, wpisujące się w nowoczesne trendy architektoniczne.