Bloczki z keramzytu doskonałym budulcem domków jednorodzinnych

Budując dom, chcemy, aby był idealny. Jesteśmy w stanie poświęcić na to wiele czasu, enegrii i pieniędzy, aby móc cieszyć się domem swoich marzeń przez długie lata. Chcemy, aby był ciepły i przyjazny, a także pięknie komponował się z otoczeniem. Dobrym wyborem mogą okazać się bloczki z keramzytu. Czym są i dlaczego sprawdzą się jako budulec domków jednorodzinnych?

Czym jest keramzyt?

Keramzyt jest ceramicznym kruszywem wykonywanym z gliny. Ma postać kulek – spieczonych na zewnątrz i porowatych wewnątrz. Z tych kulek, łącząc je cementowym zaczynem, wykonuje się bloczki i pustaki, które świetnie sprawdzają się przy budowaniu ścian, kominów i stropów, słowem – można z nich zbudować dom. Ale czy warto?

Keramzyt przydaje się nie tylko w postaci bloków. Niezespolone kulki są użyteczne podczas wykonywania izolacji cieplnej i akustycznej, zielonych dachów, skalniaków czy elementów małej architektury.

Jest to materiał naturalny, a zatem bezpieczny zarówno dla otoczenia, jak i ludzi przebywających w keramzytowych ścianach. Ponieważ jest lekki, praca z nim jest łatwiejsza i szybsza niż w przypadku tradycyjnego budulca. To jednak nie wszystkie zalety bloczków keramzytowych.

Ciepło i przyjemnie – oddychające ściany

Kulki keramzytowe to czysta glina. Nie potrzebuje żadnych substancji wzbogacających. To oznacza, że nie uczula, nie emituje niebezpiecznych pyłów, nie wchodzi w interakcje z otoczeniem. Dzięki porowatej strukturze wewnętrznej bloczki keramzytowe wyróżniają się właściwościami termoizolacyjnymi. Zbudowany z nich dom będzie ciepły i oszczędny pod względem zużycia energii na potrzeby ogrzania. Różnica jest kilkukrotna w porównaniu do tradycyjnych budulców.

Dzięki pustkom powietrznym między kulkami keramzytu możliwe jest swobodne „oddychanie” ścian – nie zatrzymują one wilgoci, dostosowują się do panujących warunków, dzięki czemu są bardziej odporne np. na pleśń. Ściany, które nie sprzyjają rozwojowi zagrzybienia, sprawdzą się idealnie w przypadku alergików oraz osób o wrażliwym układzie oddechowym. Przebywanie w suchych i czystych ścianach jest przyjazne dla zdrowia, czego nie da się powiedzieć o murach z budulców zatrzymujących wilgoć.

Keramzyt, jak każdy materiał, może być przygotowany lepiej lub gorzej. Warto stawiać na sprawdzonych producentów i dostawców. W przypadku bloczków keramzytowych można zaufać www.keramzytsystem.pl.