Błędy popełniane przy wyborze pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego ma kluczowe znaczenie dla trwałości, szczelności i funkcjonalności konstrukcji dachowej, a także dla wyglądu dachu. Szeroki wachlarz materiałów dostępnych na rynku to z jednej strony bogactwo możliwości projektowania i realizacji dachów, a z drugiej dylematy związane z wyborem odpowiedniego pokrycia. Jakie błędy najczęściej popełnia się w tym zakresie i na co warto zwrócić uwagę, by ich uniknąć?

Najważniejsze, czyli konstrukcja i kształt dachu

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze pokrycia dachowego wynikają z pominięcia najistotniejszych kryteriów, jakimi są konstrukcja oraz kształt dachu. Istotne znaczenie ma tu nośność więźby dachowej. Poważnym błędem jest montaż ciężkich pokryć dachowych, do których zaliczamy dachówki ceramiczne i betonowe, na nieprzystosowanej do tego konstrukcji. Taki dobór dachówki może się okazać katastrofalny w skutkach. Kolejne kwestie to kąt nachylenia dachu i jego konstrukcja. Źle dobrane pokrycie do spadku dachu to ryzyko nieprawidłowego odprowadzania wody. Z kolei wybór wielkoformatowych materiałów na skomplikowany dach o licznych połaciach i załamaniach to błąd wiążący się ze stratami materiału. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, w takiej sytuacji lepiej sięgnąć po pokrycie w małym formacie, np. dachówki ceramiczne. Nie bez znaczenia jest również funkcja budynku. Do często spotykanych błędów należy montaż blachodachówki w przypadku poddaszy użytkowych – hałas spadających kropli podczas opadów deszczu skutecznie obniży komfort mieszkających tam osób.

Kilka słów o jakości pokrycia

Odpowiednio dobrane pokrycie do konstrukcji i kształtu dachu to nie wszystko. Aby wykonana konstrukcja była w pełni szczelna, trwała i funkcjonalna, istotne znaczenie ma również jakość wybranych materiałów. Tutaj najczęściej popełniane błędy wynikają z poszukiwania oszczędności. Niestety, zakup tańszych pokryć dachowych to często jedynie pozorna oszczędność, która w przyszłości może wiązać się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Złej jakości materiały o słabych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej z czasem staną się bowiem źródłem dyskomfortu i wysokich opłat za ogrzewanie. Pamiętajmy przy tym, że naprawa czy też wymiana dachu to przedsięwzięcia niezwykle kosztowne, dlatego lepiej nie oszczędzać na pokryciu. Przy wyborze produktów zwróćmy uwagę na ich jakość – wybierajmy trwałe i sprawdzone pokrycia dachowe renomowanych marek, które będą objęte gwarancją. Takie materiały znajdziemy w ofercie profesjonalnych hurtowni pokryć dachowych, np. firmy Dachlux.

Estetyka nie bez znaczenia

Wygląd dachówki nie stanowi najważniejszego kryterium wyboru pokryć dachowych, ale to nie znaczy, że należy go pominąć. Nawet bowiem najtrwalsze i energooszczędne pokrycie dachowe może się źle prezentować, jeśli nieodpowiednio dobierzemy je do stylu i kształtu budynku, a tego każdy inwestor chciałby uniknąć. Dlatego też zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie pokrycia dachowego, zwróćmy uwagę na jego wygląd. Kolor dachu powinien być zgodny z projektem, ale również z zaleceniami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania. Nie możemy tu dać się ponieść fantazji – taki błąd może nas słono kosztować. Zwróćmy również uwagę na to, by pokrycie dobrze komponowało się z architekturą budynku. Odpowiednio dobrane materiały pozwolą cieszyć się trwałym, szczelnym i efektownym dachem przez długie lata.