Blachodachówka jako alternatywa dla dachówki ceramicznej

Coraz częściej na dachach montowane są także blachodachówki. Wśród zalet inwestorzy wymieniają głównie to, że dachówki blaszane są lekkie i łatwe w montażu oraz mają niską cenę. Jakie inne zalety mają te pokrycia dachowe z blachy oraz co odróżnia je od dachówek ceramicznych? Dowiedz się więcej o tym, czym konkretnie charakteryzują się blachodachówki, że są tak popularne.

blachodachowka

Czy od dachówki ceramiczne są trwalsze od blachodachówek?

Będąc na ostatnim etapie budowy domu, należy zastanowić się, jakie pokrycie dachowe będzie najlepsze. Dużą popularnością cieszą się dachówki ceramiczne, które montowane są na dachach od pokoleń. Obecnie jednak nowoczesną alternatywę stanowią blachodachówki, czyli dachówki z blachy, które także idealnie nadają się do pokrycia dachu. Decydując się na konkretny typ materiału, należy wziąć pod uwagę trwałość dachówki. Warto podkreślić, że po położeniu dachówki ceramiczne są rozwiązaniem niezwykle wytrzymałym, a dzięki nowoczesnym technologiom produkcji charakteryzują się także szczelnością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Blachodachówki chociaż także są wytrzymałe to jednak nie będą służyć tyle lat, co dachówki ceramiczne. Producenci zazwyczaj dają 10 lat gwarancji na dachówki z blachy i nawet 50 lat na dachówki ceramiczne.

Co jeszcze odróżnia blachodachówki od dachówek ceramicznych?

Kolejną różnicą między blachodachówkami a dachówkami ceramicznymi jest ich ciężar. Chociaż dachówki z gliny są trwałe i szczelne, to cechuje je także duża waga, dlatego nie mogą być stosowane na dachach o lekkiej bądź starej konstrukcji. Z pomocą przychodzą wtedy dachówki z blachy, które nie tylko świetnie się sprawdzą, ale także pozwolą uniknąć kosztownego remontu więźby dachowej i konieczności dopasowania jej do dachówek ceramicznych.

Kolejną różnicą jest montaż, który przy wyborze dachówek ceramicznych jest bardziej skomplikowany i wymaga więcej czasu niż podczas tworzenia pokrycia z blachodachówki – podkreśla ekspert z firmy Dachlux z Warszawy.

W przypadku dachówki ceramicznej fachowcy muszą nie tylko zadbać o to, by ułożenie było równe i proste, ale także, by odpowiednio je łączyć z całością konstrukcji. Trudność może sprawiać układanie ich przy kominie, pionach lub lukarnie. Z kolei dachówki blaszane kupuje się w arkuszach i przycina odpowiednio do połaci dachu tak, że tworzą np. rząd dachówek. Tym sposobem montaż blachodachówek jest szybszy i łatwiejszy. Istotną różnicą między dachówką ceramiczną a blachodachówką jest cena. Bez względu na wybór producenta, dachówki ceramiczne są z reguły droższe od dachówek blaszanych.