Artykuły chemiczne dla budownictwa

Nawet najsolidniejsze materiały budowlane nie spełniałyby swoich funkcji, gdyby podczas ich łącznia nie używano spoiw. To właśnie spoiwa budowlane pozwalają na trwałe wiązanie betonowych bloczków, cegieł itd. Jednak cement, wapno i gips to tylko kilka podstawowych artykułów, zaliczanych do niezwykle bogatej grupy chemii budowlanej. Zastanówmy się, czego jeszcze potrzeba przy realizacji każdej nowej inwestycji oraz podczas remontu.

Chociaż wciąż brak jednoznacznej definicji chemii budowlanej, fachowcy bez trudu mogą wskazać na poszczególne produkty zaliczane do tej grupy. Najważniejsze z nich to wspomniane wcześniej spoiwa, obok których wymienia się materiały powłokowe (farby, lakiery, impregnaty) oraz kleje i uszczelnienia – wymienia nasz rozmówca z hurtowni budowlanej Karolewscy.pl.

Spoiwa i zaprawy budowlane

Spoiwo budowlane jest niezbędne podczas każdej budowy realizowanej w tradycyjnej technologii mokrej. To właśnie ono, w połączeniu z wodą i wypełnieniem (najczęściej kruszywem), tworzy zaprawę.

Zaprawy stosowane są w budownictwie nie tylko do łączenia poszczególnych elementów budujących przegrody, ale także wypełniania spoin i ochrony poszczególnych elementów konstrukcyjnych przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Zaprawy są też niezbędne przy produkcji niektórych materiałów budowlanych, np. bloczków i pustaków. Zaprawy gipsowe (mieszanina gipsu z wodą bez kruszywa) używane są także do szpachlowania i napraw tynków.

Kleje i uszczelnienia budowlane

Kolejną istotną grupę artykułów chemicznych dla budownictwa tworzą kleje i uszczelnienia, najczęściej dostępne w postaci gotowej masy. Wymieńmy tu chociażby kleje dyspersyjne do okładzin czy kleje montażowe. Niezwykle popularny klej POXIPOL jest w stanie trwale połączyć rozmaite materiały, w tym nawet szkło, gumę oraz wszystkie typy metali, co czyni go uniwersalnym produktem dla różnych zastosowań.

Kolejnym bardzo istotnym dla branży artykułem chemicznym jest OLKIT budowlany, czyli trwaleplastyczna masa uszczelniająco-wygłuszająca. OLKIT pozwala na wykonywanie trwałych uszczelnień nie tylko na podstawowych elementach budowlanych, ale również, dzięki wodo-, termo- i chemoodporności, na instalacjach hydrotechnicznych, przy pracach dekarskich czy przy obsadzaniu szyb w ramach z drewna i metalowych.

Materiały powłokowe dla budownictwa

Na zakończenie powiedzmy o jeszcze jednej bardzo ważnej grupie artykułów chemicznych dla budownictwa, czyli właśnie o materiałach powłokowych. Wymienia się tutaj farby elewacyjne i wewnętrzne, a także lakiery, środki gruntujące i impregnaty, niezbędne to tworzenia solidnych, a zwykle także atrakcyjnych wizualnie powierzchni.

W niniejszym tekście udało nam się powiedzieć zaledwie o kilku z wielu produktów zaliczanych do chemii budowlanej. Wraz z rozwojem branży, takich artykułów przybywa, z roku na rok poprawiają się również ich właściwości. Najlepszej jakości artykuły chemiczne znajdziesz zawsze w profesjonalnych sklepach budowlanych.