Agregaty szpachlarsko-malarskie. Nakładanie gładzi

Gładkie ściany to coś, co nadaje każdemu wnętrzu prawdziwej klasy. Okazuje się, że osiągnięcie takiego efektu wizualnego jest dzisiaj możliwe dzięki agregatom szpachlarskim. W niniejszym artykule postaramy się udzielić podstawowych informacji na temat samych agregatów oraz techniki nakładania gładzi szpachlowej.

agregaty szpachlarsko-malarskie

Nakładanie gładzi

Podobnie jak jest to w przypadku innych prac budowlanych (np. podczas docieplania budynku), o końcowym sukcesie decydują detale. Przede wszystkim odpowiednie przygotowanie sypkiej gładzi i dokładne jej wymieszanie, by nie zawierała żadnych grudek. Oczywiście sprawa jest prostsza, jeśli używamy gotowej gładzi. Kolejna sprawa to sprawdzenie, czy dysze i filtry nie zawierają zanieczyszczeń, ponieważ mogłyby one spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie całego agregatu. Po starannym wyrównaniu powierzchni ścian i sufitu można przystąpić do nakładania gładzi za pomocą agregatu natryskowego. Precyzyjny natrysk gładzi to jedno. Równie odpowiedzialne zadanie czeka na osobę, która za pomocą specjalnej pacy wygładza nałożony materiał. Dla porządku dodajmy, że kolejność nakładania gładzi jest taka sama jak przy malowaniu pomieszczenia: zaczynamy od sufitu, a potem zajmujemy się ścianami (nie odwrotnie).

Agregaty malarskie i szpachlarskie

Agregaty malarskie wykonują natrysk metodą hydrodynamiczną. Posiadają systemem airless, dzięki któremu natrysk odbywa się bez udziału powietrza. Tego rodzaju agregaty służą do nakładania wszystkich rodzajów farb (np. olejnych, emulsyjnych, lateksowych) oraz lakierów. Agregaty sprawiają, że malowanie dużych powierzchni przebiega znacznie szybciej i skuteczniej, niż przy zastosowaniu metod tradycyjnych. Część z tego rodzaju agregatów posiada możliwość użycia ich do nakładania gładzi. W przypadku tych ostatnich, w przeciwieństwie do agregatów stricte malarskich, nie znajdziemy tutaj urządzeń podręcznych (z uwagi na sam ciężar gładzi). Tym, co odróżnia agregaty od siebie jest rodzaj „napędu” – elektryczny, hydrauliczny lub pneumatyczny.

A może wypożyczyć?

Co zrobić, jeśli musimy użyć agregatu malarskiego lub szpachlarskiego, ale nie dysponujemy środkami na jego zakup? Albo w połowie prac wykończeniowych nasz sprzęt uległ awarii, a terminy są, mówiąc wprost, nieubłagane? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wypożyczyć agregat. Pytanie – gdzie można to zrobić? Mieszkańcy Szczecina i okolic nie muszą się zastanawiać nad odpowiedzią. Korzystają z usług firmy Pagat.