Usługi wywozu odpadów. Jakiej firmie warto zaufać?

Wywóz odpadów to czynność, która musi zostać przeprowadzona zgodnie
z obowiązującymi przepisami. Dlatego każde przedsiębiorstwo z branży budowlano-remontowej, zakłady przemysłowe czy placówki medyczne powinny korzystać z usług wyspecjalizowanych firm w tym zakresie. Na co zwracać uwagę, chcąc zlecić wywóz
i utylizację odpadów „na zewnątrz”? Poznaj kilka istotnych wskazówek.

Wywóz odpadów

Gospodarka odpadami – podstawa prawna

Gospodarka odpadami odbywa się na podstawie wielu przepisów. Kwestie związane
z wywozem oraz utylizacją śmieci regulują m.in. takie akty prawne jak:

  • Ustawa o odpadach z dn. 14 grudnia 2012 roku,
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 8 stycznia 2013 roku w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu,
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 10 sierpnia 2009 roku w sprawie bazy danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie.

Jak wybrać dobrą firmę wywożącą odpady?

Poszukujesz przedsiębiorstwa, któremu zamierzasz zlecić wywóz odpadów? Wybór firmy działającej w tym zakresie wcale nie jest łatwy. Należy przeanalizować dostępne oferty, uwzględniając kilka istotnych aspektów. Chociaż koszt świadczonych usług ma znaczenie, dużo bardziej liczy się wiedza, doświadczenie i świadomość ekologiczna przedsiębiorstwa. To czynniki, które świadczą o profesjonalizmie oraz stanowią gwarancję rzetelnie przeprowadzonych prac, zgodnie z obowiązującymi przepisami – wyjaśnia pracownik firmy Eko-Jumir.

  • Zakres świadczonych usług

Upewnij się, że firma świadczy interesujące Cię usługi. Warto postawić na przedsiębiorstwo, które działa kompleksowo: począwszy od odbioru odpadów, poprzez ich transport
w odpowiednie miejsce, a skończywszy na utylizacji. Sprawdź także, czy konkretna firma zajmuje się np. odbiorem odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne.

W wielu przypadkach przydaje się także wynajem kontenerów – dotyczy to osób przeprowadzających prace budowlano-remontowe.

  • Działanie zgodnie z przepisami

Wywóz odpadów musi odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. Warto zatem zwrócić uwagę, czy firma stosuje się do przepisów odnoszących się do odpadów oraz ekologii. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zlecane usługi wykonywane są rzetelnie i nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne.

  • Referencje innych klientów

O profesjonalizmie i rzetelności świadczonych usług świadczą opinie dotychczasowych klientów. Warto poznać zatem referencje, które stanowią dobre źródło informacji o jakości wykonywanych prac.