Jakie ciuchy robocze sprawdzą się w branży budowlanej?

Branża budowlana jest na tyle wymagająca, że jej przedstawiciele muszą inwestować zarówno w sprzęt, jak i w specjalne ubrania. Takie, które sprostają trudnym warunkom pracy i będą niezawodne przez co najmniej rok, a docelowo i dłużej. Takie elementy jak kurtka robocza, spodnie czy buty to coś, na czym nie można oszczędzać. W grę wchodzi nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo pracy.

Pracownicy budowy

Spodnie do pasa

Trudno wyobrazić sobie wielogodzinną pracę bez dobrej jakości, wytrzymałych, a zarazem wygodnych i elastycznych spodni. Najlepiej takich z dużą liczbą pojemnych kieszeni.

Pracownik sektora budowlanego często musi klęczeć, stać na drabinie, szybko poruszać się między stanowiskami. Wszystko to powoduje, że materiał jest narażony na przetarcia, rozciąganie, uszkodzenia mechaniczne, wynikające na przykład z kontaktu z ostrymi narzędziami albo z chropowatymi powierzchniami. Dlatego dobrej jakości, niezawodne spodnie robocze do pasa okazują się na wagę złota.

Z różnych względów mogą być lepsze od ogrodniczek, ponieważ bez problemu dają się łączyć z innymi elementami wyposażenia. Ponadto zajmują mniej miejsca w pralce od odzieży na całe ciało. Poza tym łatwiej się je zakłada i ściąga.

Kurtka robocza

W pracy w budowlance liczy się też wytrzymała i funkcjonalna kurtka. Szczególnie taka z dodatkową podszewką, wiatro- i wodoodporna oraz – podobnie jak w przypadku spodni – z kieszeniami, w których można schować narzędzia, miarkę, ołówek i notes.

Dobrze, jeśli dodatkowo zawiera ona takie elementy jak wzmocnione zamki (przydatne zwłaszcza w pracy w trudnych warunkach i przy dużych obciążeniach lub w środowisku wilgotnym) czy odblaski (nieocenione podczas prac w miejscach o ograniczonej widoczności). Tego typu modele oferuje na przykład sklep z odzieżą roboczą AMW.

Niektórzy fachowcy używają kurtki roboczej nie tylko w pracy, ale także – już po wypraniu – podczas innych aktywności, na przykład wycieczki górskiej. Dlatego opłaca się zainwestować w taki element, który będzie służyć na lata.

Buty robocze

Praktycznie każdy pracownik branży budowlanej przyzna, że buty są bardzo ważne. Pracuje się w nich przez cały dzień, często na dworze, w błocie lub pyle. Stopa musi w nich oddychać, ale jednocześnie być dobrze chroniona, bo może się zdarzyć, że coś na nią spadnie. W takich przypadkach wzmocniona podeszwa lub ochrona gumowa noska okazują się bardzo ważne.

Jakość obuwia ma znaczenie. Musi być ono przeznaczone właśnie do wykonywania robót budowlanych oraz mieć odpowiednie atesty i spełniać normy BHP.