Czy sufit napinany nadaje się do łazienki?

Łazienka jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zagospodarowania – panuje w niej ogromna wilgoć, ale też istnieje duże ryzyko jej zalania, zwłaszcza sufitu w blokach mieszkaniowych. Niestety, sufity wykonane ze standardowych płyt k-g nie sprawdzą się w takim wnętrzu. Dlatego też warto rozważyć montaż wodoodpornego sufitu napinanego, który powstaje z folii PVC. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego sprawdzi się w łazience? O tym poniżej.

Sufit napinany

Folia PVC – jakie ma właściwości?

Folia PVC ma wiele pozytywnych właściwości, które sprawiają, że jest świetnym materiałem wykorzystywanym do produkcji sufitów napinanych. Do najważniejszych jej atutów można zaliczyć:

  • lekkość,
  • trwałość,
  • odporność na wilgoć i przebarwienia.

Co ważne, materiał na sufit napinany jest dostępny w wielu kolorach i fakturach, które można uzupełnić o fotografię lub grafikę, poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii druku. Sufity napinane pozwalają stworzyć nowoczesne aranżacje.

Sufit napinany – jak powstaje?

Wykonanie sufitu napinanego jest niezwykle szybkie i nie wymaga specjalnego przygotowania wnętrza. W pierwszej kolejności należy dopasować błonę PVC do kształtu i wymiaru pomieszczenia. Do jej podwieszenia wykorzystuje się specjalnie wykonane listwy oraz profile z aluminium, które umożliwiają modyfikowanie konstrukcji. Ostatnim krokiem jest ogrzanie surowca do wysokich temperatur przy wykorzystaniu gazowych nagrzewnic. Po ostygnięciu całość naciąga się i w ten sposób uzyskuje się właściwości sztywnej membrany, która po nacisku wraca do właściwego kształtu.

Dlaczego warto wybrać sufit napinany do łazienki?

Sufit napinany jest niezwykle odporny na działanie wilgoci – para wodna skrapla się na jego powierzchni, nie zatrzymując jednocześnie wody.

Po kąpieli wystarczy wywietrzyć łazienkę, by nadmiar wilgoci zniknął. Co ważne, cała przestrzeń powyżej sufitu pozostaje sucha – wyjaśnia ekspert z firmy The Fitter.

Ważną rolę odgrywa również zastosowany materiał – folia PVC nie chłodnie wody, stąd ryzyko pojawienia się pleśni jest niewielkie. Dodatkowo zastosowane profile łazienkowe odpowiadają za utrzymanie właściwego obiegu powietrza.

Sufit napinany sprawdzi się również w przypadku zalania sufitu przez sąsiada. Jeśli strop jest wykonany ze standardowych materiałów, po jego kontakcie z wodą, np. z pękniętej rury, łazienka wymaga przeprowadzenia generalnego remontu. Nieco inaczej sytuacja wygląda z sufitem napinanym – zamontowana folia pełni funkcję parasola, który chroni przed zalaniem – woda zbiera się na nim, tworząc wybrzuszenie. Istnieje jednak możliwość łatwego usunięcia płynu, co pozwala uniknąć malowania i odnawiania wnętrza i przywraca sufitowi pożądaną estetykę.