Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Znaczenie automatyki przemysłowej w produkcji pelletu i brykietu
Automatyka przemysłowa to dziedzina, która odpowiada za sterowanie, monitorowanie, i nadzorowanie pracy wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń przemysłowych. Dzięki niej udział człowieka przy ich obsłudze jest ograniczony do niezbędnego minimum lub całkowicie wyeliminowany. Automatyzacja produkcji znacznie przyspiesza procesy technologiczne, dzięki czemu stawiające na automatyzację zakłady produkcyjne są w stanie sprostać wciąż rosnącemu zapotrzebowaniu konsumentów. Automatyka przemysłowa ma ogromne znaczenie również w produkcji pelletu i brykietu.
Czym są pellet i brykiet?
Pellet i brykiet są materiałami opałowymi. Ze względu na to, że są ekologiczne, cieszą się wzrastającą popularnością i z roku na rok są produkowane w coraz większych ilościach. Oba biopaliwa charakteryzują się wysoką kalorycznością, małą ilością popiołu powstałą w procesie spalania oraz dużą wygodą użytkowania.
Pellet powstaje poprzez sprasowanie materiału pod wysokim ciśnieniem. Do jego produkcji wykorzystuje się odpady produkcji tartacznej, leśnej lub meblarskiej, takie jak trociny lub zrębek. Wspomniany wyżej materiał wejściowy należy jednak odpowiednio przygotować - oczyścić, rozdrobnić, wysuszyć, dodać tzw. lepiszcze, a następnie uformować w niewielkich rozmiarów granulki. Formowanie przygotowanego wcześniej materiału na pellet odbywa się w specjalnych maszynach – prasach pelletujących (granulatorach
Brykiet, podobnie jak pellet jest ekologicznym materiałem opałowym. Wytwarza się go z oczyszczonych, rozdrobnionych i wysuszonych trocin, zrębka, słomy bądź innych surowców pochodzenia naturalnego. Brykiet, w przeciwieństwie do pelletu jest większych rozmiarów i może przyjmować rozmaite formy – kostek, prostokątów, walców itd.
Pellet oraz brykiet, choć różnią się swoim wyglądem, to posiadają podobne właściwości – kaloryczność, bardzo niską emisję szkodliwych dla środowiska związków chemicznych oraz niewielką ilość popiołu powstającego w procesie ich spalania. Jednak zanim będą mogły zostać użyte, muszą zostać wyprodukowane. Ich produkcję znacznie usprawnia zastosowanie w zakładach produkcyjnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej.
Jakie znaczenie ma automatyka przemysłowa w produkcji pelletu i brykietu?
Dzięki zastosowaniu automatyki przemysłowej w wytwarzaniu materiałów grzewczych, jakimi są pellet oraz brykiet, udział człowieka w tym procesie jest ograniczony do minimum. Aktualnie konstruowane linie produkcyjne są często w pełni zautomatyzowane, a wchodzące w ich skład maszyny i urządzenia zaprojektowane tak, aby były kompatybilne i współdziałały z innymi urządzeniami. Każda maszyna czy urządzenie jest przystosowana do tego, aby sterować nią zdalnie za pośrednictwem specjalnie do tego celu napisanym programem sterującym i wybudowaną szafą sterowniczą. Maszyny, które służą do wytwarzania materiałów grzewczych, muszą charakteryzować się trwałością, szybkością działania, bezawaryjnością, prostotą obsługi oraz wysokim poziomem estetyki. Produkuje się także systemy sterowania, kontroli oraz wizualizacje, aby usprawnić proces produkcji.
Aby produkcja pelletu i brykietu przebiegała sprawnie oraz w sposób prawidłowy urządzenia, które są podczas niej wykorzystywane, muszą być jak najwyższej jakości. Jedną z firm, która zajmuje się projektowaniem i produkcją sprzętu do produkcji materiałów grzewczych, jest spółka COMERC. Firma ta projektuje, produkuje, buduje, a także uruchamia w pełni zautomatyzowane linie do produkcji pelletu lub brykietu oraz specjalistyczne maszyny i urządzenia służące do produkcji tychże biopaliw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana