Artykuł sponsorowany

Zestawienie zalet, jakie posiadają domki letniskowe z drewna

Zestawienie zalet, jakie posiadają domki letniskowe z drewna

Domy drewniane to tradycyjny sposób na szybkie wzniesienie budynku na kupionej za miastem działce przeznaczonej na weekendowe wypady czy spędzanie urlopu. Niewielkie domki letniskowe coraz częściej są jednak zastępowane solidniejszymi budowlami całorocznymi, które są w stanie zaoferować o wiele wyższy komfort i trwałość. Konstrukcjami, które szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli, są nowoczesne domy z bali drewnianych.

Domek letniskowy czy raczej dom całoroczny?

Spędzanie wolnego czasu we własnym domu wybudowanym w atrakcyjnej okolicy staje się coraz bardziej popularne. Działki położone w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, które oferują kontakt z naturą, możliwość podziwiania pięknych krajobrazów oraz spokój i odseparowanie od codziennego zgiełku stają się prawdziwą odskocznią i azylem, gdzie można zregenerować siły i dobrze wypocząć. Osoby, które dysponują takimi terenami, rzadziej decydują się dziś na budowę popularnych przed laty domków letniskowych, a znacznie częściej wybierają solidny i przestronny dom całoroczny. Trudno się temu dziwić, ponieważ takie rozwiązanie nie tylko oferuje wyższy komfort pobytu, ale również gwarantuje możliwość wyjazdu niezależnie od pory roku, a nawet przeprowadzki na stałe, jeżeli pozwala na to charakter wykonywanej pracy. Całoroczny dom za miastem to również świetna okazja dla osób, które już zakończyły swoją karierę zawodową. Będąc na emeryturze, mogą wówczas liczyć na częstsze odwiedziny najbliższych, nie tylko w weekendy, ale również w wakacje czy ferie zimowe – informuje przedstawiciel firmy MARUX, specjalizującej się w budowie drewnianych domów z bali.

Domy budowane z myślą o wypoczynku i spędzaniu czasu w kontakcie z przyrodą coraz częściej są wznoszone w technologii drewnianej. Takie rozwiązanie jest wybierane z wielu powodów, jednak do najważniejszych należą fakt, że o wiele lepiej wpisują się one w okolicę, są w pełni ekologiczne, co znakomicie łączy się z byciem bliżej natury, a także mogą być wybudowane w krótkim czasie. Domy z drewna powstają z materiałów, które pochodzą ze specjalnie prowadzonych plantacji oraz drzew wycinanych w ramach starannie zaplanowanej gospodarki leśnej, ich pozyskiwanie nie stanowi więc obciążenia dla ekosystemu. Obróbka drewna nie wiąże się ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla, a potencjał do jego pochłaniania jest odbudowywany przez nowe nasadzenia. Przygotowanie materiału do budowy domu nie wymaga także dużych nakładów energii, drewno w porównaniu z używanymi w tradycyjnym budownictwie cementem czy ceramiką budowlaną jest więc bezkonkurencyjne.

Do największych zalet domów drewnianych należy możliwość szybkiego ukończenia całej inwestycji. Dom tego rodzaju można wznosić niezależnie od pory roku – odpowiednich temperatur wymaga jedynie wykonanie fundamentów. Ze względu na to, że prace trwają zwykle kilka tygodni, rozpoczynając inwestycję wczesną wiosną, można na ogłów korzystać z budynku już w wakacje. Szybkie prowadzenie budowy oznacza mniej obowiązków związanych z doglądaniem prowadzonych prac – choć w przypadku wyspecjalizowanych w stawianiu domów z drewna firm jest to czysto symboliczne, ponieważ zatrudniają one wybitnych fachowców, a nie przypadkowe osoby, jak to może się zdarzyć przy budowie domu w technologii murowej.

Przewaga drewnianego domu całorocznego nad popularnymi kiedyś domkami letniskowymi to także wszystkie korzyści wynikające z dostępności dużej ilości pomieszczeń o sporym metrażu. W domu o właściwych rozmiarach wszyscy użytkownicy mają wystarczającą ilość miejsca i zapewnioną prywatność oraz własną przestrzeń do odpoczynku. Możliwość korzystania z wielu pomieszczeń ułatwia spędzanie czasu z dziećmi w razie niepogody – nie ma tu większych problemów z organizowaniem zabaw czy ciekawych aktywności „pod dachem”. Dom całoroczny to także wydajna wentylacja, ogrzewanie chroniące przed chłodem również wczesną wiosną czy późną jesienią, odpowiednia do ilości użytkowników ilość łazienek czy brak problemów z dostarczaniem ciepłej wody.

Jaki drewniany dom całoroczny sprawdzi się najlepiej?

Dom przeznaczony do wypoczynku lub stałego zamieszkiwania musi gwarantować wszelkie wygody, jednak ważny będzie także jego wygląd i charakter. Współczesne technologie dają tu wiele możliwości – stawia się zarówno domy w systemie kanadyjskim lub skandynawskim, jak i tradycyjne drewniane domy z bali. Każde z tych podejść ma swoje zalety, występuje jednak między nimi także sporo różnic. Domy kanadyjskie czy skandynawskie są stawiane w technologii szkieletowej. W takim przypadku z drewna wykonuje się strukturę nośną budynku – są nią ściany przygotowywane w postaci drewnianych ram, które łączy się ze sobą, tworząc ściany, podłogę i strop. Wolne przestrzenie między drewnianymi belkami wypełnia wełna mineralna, która pełni funkcję termoizolacji, a z zewnątrz umieszczane jest poszycie z płyt wiórowych. Całość uszczelnia się specjalnymi foliami oraz wykańcza od środka najczęściej płytami kartonowo-gipsowymi, a z zewnątrz np. lekkim tynkiem układanym na warstwie styropianu. De facto dom skandynawski czy kanadyjski może więc zawierać znacznie więcej innych materiałów niż samego drewna. Zupełnie inaczej będzie w przypadku domu z bali.

Domy drewniane z bali wznosi się z elementów z litego lub niekiedy klejonego drewna. Są to masywne belki o średnicy najczęściej przekraczającej 30 centymetrów, co pozwala na zrezygnowanie z dodatkowych warstw docieplających. Belki są układane jedna na drugiej, za sprawą specjalnie wykonanych w nich wycięć lub wpustów i tzw. piór, czyli dość cienkich wystających elementów wycinanych w litym drewnie lub zrobionych z innego kawałka materiału. Z drewnianych belek i desek powstaje także strop oraz podłoga, jak również konstrukcja więźby dachowej. Dom z bali składa się więc w zdecydowanej większości z drewna, a inne dodatki mają niewielki udział i ograniczają się do koniecznych instalacji, ewentualnie wykończenia łazienek czy kuchni przy pomocy płytek ceramicznych. W porównaniu z domem kanadyjskim w domach z bali użytkownicy mają więc okazję obcować z drewnem przez cały czas.

Najbardziej charakterystyczną cechą domu z bali jest wyraźnie widoczna obecność litego drewna. Jest ono wyeksponowane na zewnątrz domu, co sprawia, że wspaniale może harmonizować ze swoim otoczeniem, zwłaszcza jeżeli jest wzniesiony w pobliżu lasu lub otacza go ładnie urządzony ogród. W przypadku domów przeznaczonych do wypoczynku takie rozwiązanie będzie znakomicie podkreślało przeznaczenie budynku, a widok konstrukcji pozytywnie wpłynie na walory całej działki. Drewno wewnątrz to świetny element aranżacji wnętrza, nadający pomieszczeniom rustykalny i przytulny klimat. W połączeniu z odpowiednio dobranymi dekoracjami łatwo w domu z bali o klimat tradycyjnej leśniczówki, domku myśliwskiego czy góralskiej chaty. Dobierając właściwy sposób barwienia drewna, wnętrze domu można również urządzić w stylu bardziej formalnym, nawiązującym do klasycznego wystroju  drewnianego dworku.

Jakie są największe zalety domów z bali?

Dom z bali wyróżnia się cechami, które bezpośrednio wynikają z zalet użytego materiału. Poza atrakcyjnym wyglądem związanym z rozkładem słoi, wyraźnie widocznym na przecięciach belek, obecnością sęków, zróżnicowaniem struktury czy rozmaitym wybarwieniem, liczy się także zdrowy mikroklimat panujący w domach z drewna. Łączy się on z higroskopijnością drewna, czyli zdolnością do pochłaniania i oddawania wilgoci z otoczenia. Wewnątrz domu z litego drewna poziom wilgotności powietrza jest więc regulowany nie tylko za sprawą dobrze funkcjonującej wentylacji, ale również samego użytego materiału. Drewno jest w stanie przyjmować nadmiar zawieszonej w powietrzu wody, z czym często mamy do czynienia np. jesienią, ale także oddawać ją, gdy temperatura wzrasta, a powietrze staje się przesuszone – z takimi sytuacjami mamy do czynienia zarówno latem, jak i w czasie sezonu grzewczego.

Drewno ma również bardzo istotne właściwości, jeśli chodzi o możliwości magazynowania ciepła. Dzięki swojej wysokiej pojemności cieplnej drewno może przyjmować ciepło w czasie, gdy w budynku działa system centralnego ogrzewania i oddawać je, po jego wyłączeniu. Przy pracy ciągłej ogrzewania ta właściwość oznacza mniejsze zużycie energii i osiąganie tych samych temperatur przy ograniczonym zużyciu opału, energii elektrycznej bądź odnawialnej potrzebnej do dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła. Nie można też zapominać, że budynek z bali wolno się wychładza.

Drewno ma dobre właściwości akustyczne, które zawdzięcza swojej gęstości i elastyczności. Grube i masywne drewniane bale nie przenoszą powstających wibracji w takim zakresie jak sztywniejsze i bardziej jednolite materiały budowlane. Dźwięki docierające z zewnątrz są więc w szerokim zakresie rozpraszane i tłumione. W domu z bali nie ma też takich problemów z hałasem we wnętrzu, z jakimi możemy się spotkać w przypadku domów w technologii kanadyjskiej. Choć pewne dźwięki związane z uginaniem się niektórych elementów drewnianych towarzyszą na ogół także użytkownikom domów z bali, to grube belki bardzo dobrze wygłuszają stuki czy hałasy powstające w budynku.

Dom z bali drewnianych wyróżnia się niezwykle solidną konstrukcją. Ze względu na masywność i jednolitość używanego materiału oraz technologię jego łączenia nie ma tu mowy o uszkodzeniu elewacji, czy szkodach wyrządzonych strukturze budynku przez silny wiatr. Bardzo istotna jest także daleko idąca możliwość dopasowania domu z bali do potrzeb i oczekiwań użytkownika. W grę wchodzi tu opcja pokrywania drewna bejcą czy koloryzującym lakierem, a także dobór różnych rodzajów pokryć dachowych – bardzo dobrze prezentuje się zarówno klasyczny gont drewniany, jak i o wiele tańszy i bardzo wytrzymały gont bitumiczny. Nie ma żadnych przeszkód, żeby dach domu drewnianego pokryć popularną i łatwą w montażu blachodachówką.

Jednym z powodów wyboru domów z bali jest dość często fakt, że bardzo dobrze wpisują się w regionalne tradycje budowlane. Budynki tego rodzaju wznoszono w naszym kraju od wieków i często stanowią prawdziwe perły rodzimej architektury. Połączenie doświadczenia gromadzonego od pokoleń z nowoczesnymi technologiami obróbki i zabezpieczania drewna przed wilgocią, inwazją pasożytów, grzybami pleśniowymi oraz ogniem sprawia, że dom z bali może stać się wspaniałym budynkiem na lata.

Dziękujemy za ocenę artykułu

Błąd - akcja została wstrzymana

Dodaj komentarz do artykułu

Dziękujemy za dodanie komentarza

Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.

Błąd - akcja została wstrzymana

pozostała liczba znaków: 1000

Komentarze użytkowników

Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.