Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zastosowanie mat drenażowych przy budowie wałów i nasypów
Woda jest jednym z największych zagrożeń dla stabilności gruntów oraz bezpieczeństwa różnych budowli ziemnych. Jej nadmiar przesiąkający do struktury podłoża może powodować przemieszczanie się materiału tworzącego poszczególne warstwy, wywoływać osunięcia się ziemi oraz powstawanie zapadlisk. Groźne jest także działanie wód opadowych oraz powierzchniowych, które prowadzą do przyspieszonej erozji i wymywania różnych typów materiału.
Na czym polega stosowanie drenaży?
Sposobem na poprawę stabilności podłoża jest wykonanie drenażu, który z jednej strony zabezpieczy szczególnie wrażliwe części konstrukcji, a z drugiej pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wód gruntowych, powierzchniowych oraz opadowych wnikających w głąb struktury gruntu. Drenaże służą również powstrzymaniu filtracji, czyli przemieszczania się wód gruntowych w obrębie określonego obszaru, czemu towarzyszy również transport materiału skalnego, co z czasem może doprowadzić do naruszenia statyczności całej struktury. Drenaże są też potrzebne do ochrony wykonanych instalacji oraz oddzielania różnych warstw np. podbudowy drogi, korpusu wału przeciwpowodziowego czy wiaduktu albo nasypu.
Jak jest zbudowany materiał używany do wykonania drenażu?
Drenaże są wykonywane z różnych materiałów, jednak największą popularnością cieszą się geowłókniny. Są to materiały syntetyczne wykonane z tkanych włókien, co gwarantuje właściwą elastyczność oraz odporność na obciążenia mechaniczne. W przypadku mat drenażowych struktura składa się z trzech części. Dolna znajdująca się od strony gruntu, jest hydrofobowa i zarazem zapobiega przedostawaniu się cieczy do podłoża. Warstwa środkowa ma postać rękawów, które ułatwiają przepływ wody wzdłuż maty, w kierunku pozwalającym na usunięcie jej z miejsc, gdzie stanowiłaby zagrożenie. Warstwa zewnętrzna jest natomiast w pełni przepuszczalna dla wody, powstrzymuje natomiast przenikanie materiałów stanowiących szkielet gruntowy w konkretnym miejscu.
Jak wykorzystuje się maty drenażowe w budowie wałów i nasypów?
Maty drenażowe są wprowadzane w miejscach, gdzie zachodzi możliwość przemieszczania się materiału tworzącego podłoże wraz z przesączającą się wodą. Maty oddzielają warstwy materiału o różnym uziarnieniu, pozwalając jednocześnie na przemieszczanie się napływającej cieczy. Mogą ograniczać podciąganie kapilarne wody, a jednocześnie poprawiają przepływ wody w wybranym kierunku. Rolą mat jest również zwiększanie nośności podłoża przez jego uzbrojenie.
Maty drenażowe są dostępne w ofercie firmy Polonit. Specjalizuje się ona również w wytwarzaniu płyt uszczelkarskich i gotowych uszczelek, termoizolacji, szczeliw plecionych, a także kompensatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana