Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zastosowanie drutów nawojowych
Do tworzenia cewek i uzwojeń najczęściej wykorzystuje się druty nawojowe. Oznacza to, że są one wręcz niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w motoryzacji, energetyce czy telekomunikacji. Poznaj wszystkie najważniejsze właściwości drutu nawojowego i dowiedz się, gdzie się go najczęściej wykorzystuje.
Czym jest drut nawojowy?
W przemyśle wykorzystywane są różnego rodzaju druty i przewody. Jednym z najbardziej popularnych jest drut nawojowy, czyli specjalny przewód, który został pokryty emalią, izolacją polimerową lub lakierem poliuretanowym. Najczęściej jest wykonany z miedzi, lecz na rynku znajdziemy również tańsze zamienniki, które wytwarzane są z aluminium. Nie są one jednak rekomendowane przez specjalistów. Druty nawojowe wyróżniają się doskonałym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym oraz charakteryzują się wysokimi właściwościami termicznymi i dobrą odpornością chemiczną, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do tworzenia cewek i uzwojeń, a co za tym idzie, do produkcji różnego typu urządzeń i instalacji.
Gdzie się go wykorzystuje?
Druty nawojowe można znaleźć zarówno w gigantycznych instalacjach energetycznych, jak i przedmiotach codziennego użytku. Stanowią element m.in. silników elektrycznych, elektromagnesów i transformatorów. W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji układów napędowych. Przewody lutujące bez usuwania izolacji mają z kolei zastosowanie w urządzaniach telekomunikacyjnych, pomiarowych i radiowych. Co ciekawe, druty nawojowe są także wykorzystywane do zbrojeń.
Jak znaleźć drut dobrej jakości?
Jak tłumaczą eksperci z hurtowni elektrotechnicznej FAR, na rynku znajdziemy obecnie wiele typów drutów nawojowych. Przy wyborze konkretnego produktu należy wziąć pod uwagę m.in. takie czynniki jak grubość i kształt przewodu, temperaturowy zakres pracy czy klasa izolacji. Druty mają zazwyczaj przekrój poprzeczny w kształcie okręgu, lecz do zastosowań specjalnych stosuje się także przewody o niestandardowym przekroju – kwadratowym, prostokątnym lub rurowym. Warto także zwrócić uwagę na jakość produktu. Drut powinien być z czystych metali, np. z wysokogatunkowej miedzi beztlenowej. Jest to szczególnie ważne, gdy przewód ma być wykorzystywany do pracy w bardzo wysokich temperaturach lub atmosferze redukującej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana