Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zalety maszyn CNC
Produkcja elementów takich jak części maszyn wymaga zastosowania różnego rodzaju metod obróbki, między innymi frezowania czy toczenia. Przez lata czynności te wykonywano ręczne przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń. Dziś, w dobie powszechnej komputeryzacji i automatyzacji, w dużym stopniu zastąpiono je sprzętem, który zbiorczo nazywa się maszynami CNC. Na czym polega ich działanie i jakie są ich najważniejsze zalety?
CNC – co to znaczy?
Rozwinięcie skrótu CNC to Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Pod nazwą tą kryją wszystkie urządzenia do obróbki elementów, między innymi frezarki i tokarki, które nie wymagają ręcznej obsługi – proces obróbki jest w pełni zautomatyzowany.
Nie oznacza to jednak, że maszyna CNC będzie w stanie wykonać za nas całą pracę – mówi specjalista firmy CNC Art. – Aby zrealizować dany projekt, np. wyciąć element o odpowiednich kształtach i wymiarach, maszyna musi otrzymać od nas komputerowy projekt elementu, ze wszystkimi danymi. Projekt musi zostać następnie przetworzony na plan sterowania narzędziami do obróbki. Dopiero na podstawie tych informacji maszyna CNC jest w stanie wykonać zadanie. Komunikacja między urządzeniem a jej operatorem odbywa się za pośrednictwem graficznego interfejsu. Z jego pomocą pracownik odpowiedzialny za obsługę maszyn może wybrać projekt potrzebnego elementu i ustalić, ile razy maszyna ma wykonać daną instrukcję.
Zalety obróbki CNC
Dlaczego maszyny CNC w praktyce wyparły dziś ręcznie obsługiwane urządzenia do obróbki materiałów z przemysłowego zastosowania? Ponieważ posiadają one szeroki wachlarz zalet, dzięki którym możliwe stało się znaczne obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym podniesieniu jej wydajności. Zalety to:
- Bardzo wysoka precyzja – każdy pojedynczy element wykonywany przez maszynę CNC jest w pełni zgodny z zaprogramowanym projektem. Dzięki temu spada liczba wadliwych produktów, które nie mogą zostać wykorzystane w dalszej produkcji.
- Szybkość pracy – w przypadku ręcznej obróbki elementów bardzo często precyzja okupiona jest szybkością. W przypadku CNC mimo uzyskania doskonałej zgodności wymiarów i kształtów, możliwe jest znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie elementów w stosunku do obróbki manualnej. Obrabiarka CNC jest w stanie wykonywać obróbkę z prędkością nieosiągalną dla nawet najlepszego specjalisty.
- Powtarzalność – oznacza, że wszystkie obrabiane na maszynie CNC elementy zrealizowane według jednego projektu będą miały dokładnie takie same wymiary i kształty.
Wszystko to powoduje, że maszyny CNC są dziś niezbędne w taśmowej produkcji wszelkiego rodzaju elementów z metalu czy tworzyw sztucznych. Dodatkowo dzięki wyeliminowaniu czynnika ludzkiego z produkcji pozwala znacząco zmniejszyć zatrudnienie w zakładzie oraz zredukować ilość wypadków przy pracy. Wszystko to przekłada się na dodatkowe obniżenie kosztów produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana