Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Zalety kominów ceramicznych
Każdy budynek, w którym ma być zamontowane urządzenie wytwarzające ciepło w procesie spalania opału, musi być wyposażony w komin umożliwiający odprowadzanie powstających dymów. Instalacja kominowa może jednak być wykonana z różnych materiałów, pod warunkiem, że będą one przystosowane do typu zamontowanego kotła. Niektóre z rozwiązań np. kominy ceramiczne są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się niezależnie od rodzaju urządzenia grzewczego.
Rodzaje nowoczesnych instalacji kominowych
Tradycyjne instalacje kominowe były wykonywane z cegieł szamotowych lub rzadziej klinkierowych, które gwarantują wytrzymałość na wysoką temperaturę oraz zapewniają dobrą trwałość i żywotność. Sprawdzały się one dobrze, współdziałając z kotłami i piecami spalającymi paliwa stałe takie jak węgiel lub drewno, radząc sobie z bardzo rozgrzanymi dymami. Wprowadzenie kotłów nowej generacji, w których spaliny są znacznie chłodniejsze, sprawiło, że użyteczność tego rodzaju kominów znacznie się zmniejszyła, ponieważ nie były one odporne na działanie skraplającego się kondensatu, który jest w stanie niszczyć cegły i wnikać w ich strukturę.
Nowe wymagania sprawiły, że popularność zyskały instalacje kominowe, w których stosuje się specjalne wkłady wykonane ze stali lub ceramiki. Wkłady stalowe muszą być dopasowane do typu kotła i wykonane ze stali znoszącej wysoką temperaturę w przypadku kotłów na paliwa stałe albo kwasoodpornej, jeśli montowane ma być urządzenie spalające gaz lub olej. Nowoczesne kominy ceramiczne z wkładami zrobionymi ze specjalnie wypalanych glinek są jednak bardziej uniwersalne i mogą znaleźć zastosowanie przy każdym typie kotła. Choć ich cena jest wyższa niż wkładów stalowych, to mają one jednocześnie większą trwałość.
Stosowanie kominów ceramicznych
Kominy ceramiczne mogą być wykonane w formie wkładu kominowego, który zostanie umieszczony wewnątrz istniejącego komina murowanego albo w postaci komina systemowego. Komin tego rodzaju składa się z kształtek ceramicznych, służących do wykonania przewodu kominowego oraz specjalnie dostosowanych pustaków stanowiących strukturę nośną. Zaletą kominów ceramicznych jest to, że są one odporne zarówno na wysokie temperatury, można je więc stosować z kotłami c.o. na paliwa stałe, ale także kominkami czy piecami, jak i na działanie kondensatu. Sprawdzą się więc również w połączeniu z kotłem gazowym lub olejowym, przy którego eksploatacji często dochodzi do skraplania się spalin na wewnętrznych ściankach przewodu kominowego.
Kominy ceramiczne są oferowane w gotowych zestawach dopasowanych do wysokości budynku i co za tym idzie długości przewodu kominowego. Duży wybór kominów systemowych oraz wkładów ceramicznych można znaleźć w firmie TanieKominy.pl, specjalizującej się w sprzedaży akcesoriów do wykonania instalacji kominowej każdego rodzaju.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana