Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Z jakich materiałów są wykonywane szafki basenowe?
Wybierając materiał na budowę szafek basenowych, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę szczególne warunki panujące w tych budynkach, czyli wysoką wilgotność. Poza tym wyposażenie musi być dostosowane do dużego ruchu, a więc także intensywnego korzystania. A dla administratorów komercyjnych pływalni i aquaparków istotne jest również atrakcyjne i estetyczne wykonanie całej zabudowy przebieralni. Jaki materiał najlepiej spełnia ich oczekiwania?
Jeszcze niedawno w przebieralniach basenowych królowały wolnostojące, zamykane szafki metalowe. Cienkie, ale wytrzymałe blachy z zabezpieczeniem antykorozyjnym – najczęściej farbami proszkowymi czy ocynkowaniem, a nawet oboma technikami jednocześnie – radziły sobie dobrze przez dłuższy czas z niszczącym działaniem wilgoci. Dopiero uszkodzenia mechaniczne lub łuszczenie źle położonej farby powodowało konieczność naprawy i konserwacji, które przedłużały żywotność zabudowy tego typu.
– Szafki metalowe wciąż są spotykane na basenach, ale w ostatnich latach zdecydowanie wygrywa z nimi zabudowa z materiału zupełnie nowego typu: laminowanych płyt HPL – mówi specjalista z firmy Sanipol, wykonawcy kabin i mebli w przebieralniach czy sanitariatach w dużych obiektach użyteczności publicznej. – Kluczowe okazały się zalety ekonomiczne i estetyczne. Laminaty są bardziej odporne na trudne warunki utrzymujące się na terenie pływalni, a co za tym idzie łatwiejsze w utrzymaniu. Równocześnie jest to materiał, który daje więcej możliwości estetycznego urządzania pomieszczeń dla gości basenów i aquaparków. Można z niego wykonać ładne, spójne wyposażenie dla całej przebieralni, sanitariatów i jeszcze innych miejsc dostępnych dla klientów.
Najczęstszy wybór – płyty HPL
Płyty HPL to jedno z najnowszych osiągnięć technologii materiałów do zabudowy. Składają się z masy papierowej zatopionej w żywicach syntetycznych. W procesie wytwarzania cały surowiec jest prasowany pod wysokim ciśnieniem w temperaturze ponad 150°C. Formując tę masę w gładką płytę, umieszcza się jeszcze tuż pod powierzchnią arkusze kolorowego papieru, które nadają całości wybraną barwę.
Żywice syntetyczne powodują, że płyty HPL są całkowicie odporne na działanie wody i nie chłoną nawet w najmniejszym stopniu wilgoci. Ich powierzchnia jest idealnie gładka i nieprzepuszczalna, więc krople nie zatrzymują się i swobodnie spływają po ścianach. Te właściwości powodują, że powierzchnia płyt przez długie lata nie zmienia się i bardzo łatwo usuwa się z niej brud. Zanieczyszczenia nie przywierają trwale do gładkiej powierzchni i lekko usuwa się je zwykłymi środkami czystości. Laminowane płyty są równocześnie odporne na działanie nawet silnych detergentów. Dzięki tym właściwościom zabudowa długo utrzymuje swoje naturalne kolory, które przez lata nie tracą nic ze swojej intensywność i nie blakną.
Dodatkowo szafki wykonane w ten sposób są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a nawet skutecznie opierają się aktom wandalizmu. W efekcie zabudowa z tego materiału jest niezwykle odporna, trwała i łatwa w utrzymaniu. Dlatego administratorzy pływalni i wodnych parków rozrywki w ostatnich latach najczęściej decydują się na wykonanie szafek basenowych z płyt HPL.
Elementy konstrukcyjne i okucia
Szafki basenowe to nie tylko ścianki i drzwiczki, ale także elementy konstrukcyjne i okucia, które również muszą być wykonane z wyjątkowo solidnych i odpornych materiałów. Do płyt laminowanych tworzących obudowę należy dobrać materiały, które także będą dobrze radziły sobie w warunkach sprzyjających rozwojowi korozji oraz przez wiele lat wytrzymają intensywne użytkowanie.
Te elementy umeblowania pływalni czy kabin prysznicowych najczęściej wykonywane są ze specjalnie przygotowywanych metali lub ich stopów. Dobrym materiałem na profile jest aluminium anodowane, czyli łatwy w formowaniu metal poddany wzmocnieniu w procesach elektrochemicznych. Dzięki obróbce aluminium staje się odporne na działanie wody, bardziej wytrzymałe, a równocześnie uzyskuje delikatny i przyjemny dla oka połysk. Metal staje się także gładszy, a dzięki temu łatwiej usuwa się brud z jego powierzchni.
Stopki, na których opiera się cała zabudowa oraz okucia i inne drobne elementy mogą być wykonane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, a więc materiału bardzo mocnego oraz odpornego na działanie wody. Dodatkowo można chronić je jeszcze otuliną z tworzywa sztucznego.
Inne materiały do zabudowy w pływalniach
Oczywiście płyty HPL to nie jedyny materiał, z którego wytwarzane są dziś szafki basenowe. Nadal spotkać można konstrukcje z cienkich blach metalowych pokrywanych farbami proszkowymi, choć to obrazek na pływalniach coraz rzadszy.
Materiałem, który sprawdza się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, mogą być także płyty wiórowe pokryte powłokami laminowanymi. Taka otulina również skutecznie chroni przed negatywnym działaniem wilgoci. Można więc tworzyć z nich stabilne meble o solidnej budowie. Na basenach spotyka się także szafki o konstrukcji hybrydowej, w których główne powierzchnie wykonane są z różnych materiałów. W takich wypadkach najczęściej korpusy (ścianki boczne i tyły) konstruuje się np. z ocynkowanej stali, a fronty i drzwiczki z płyt laminowanych.
Jednak zdecydowanie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym obecnie do budowy szafek basenowych i zabudowy w aquaparkach są laminowane płyty HPL z żywic syntetycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana