Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wykończenie ścian komina. O czym należy pamiętać?
Każdy komin dość wyraźnie wystaje ponad dach, dlatego zależy nam, by wyglądał estetycznie. Musimy przy tym oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie i wykorzystaniu materiałów, które mają właściwe aprobaty techniczne. Zależy nam na tym, by pracujący w trudnych warunkach komin przez długi czas mógł funkcjonować bez zastrzeżeń i również na tym, by zastrzeżeń nie wzbudzał jego wygląd zewnętrzny. W jaki sposób możemy wykończyć ściany kominów tradycyjnych? A co warto powiedzieć o rozwiązaniu alternatywnym do nich – o stalowych izolowanych kominach systemowych?
Wykończenie komina tradycyjnego
Kominami tradycyjnymi nazywamy dziś często kominy, w których znajdują się przewody spalinowe oraz wentylacyjne. Najczęściej budowane są kominy murowane i kominy z pustaków systemowych z wkładem kominowym. Ściany komina muszą być oczywiście wykończone materiałem odpornym na działanie warunków atmosferycznych i wysokich temperatur, ale też materiałem niepalnym i nietopliwym. Choć zdarza się to rzadko i umyka naszym oczom, z komina mogą wydobywać się iskry. Komin możemy wykończyć na wiele sposobów. Najprostsze wykończenie ścian komina to tynk – należy pamiętać, by był to tynk cementowy, bardziej odporny na wilgoć i trwalszy od tynku z domieszką wapna. Do pomalowania otynkowanego komina powinno się sięgać po farbę silikonową. Kolejne rozsądne rozwiązanie to obłożenie komina płytkami klinkierowymi. Możemy spotkać się również ze wskazówkami, by komin obmurować klinkierową cegłą. W obu przypadkach wykończenia klinkierem musimy pamiętać o wybraniu odpowiedniego materiału do wykonania spoin. W starych budynkach możemy często też zobaczyć kominy wykończone kamieniem – i jest to rozwiązanie prawidłowe, jednak w nowoczesnym budownictwie raczej nie stosowane.
Stalowe izolowane kominy systemowe – bez pracy przy wykańczaniu
Ciekawą alternatywą do tradycyjnych kominów są stalowe izolowane kominy systemowe. Jak mówi nam przedstawiciel firmy TCH Systemy Kominowe z Płońska, to kominy dwuścienne izolowane, które mają zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. W związku z tym, że są izolowane, mogą być montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku i nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń – ani też wykończenia. Część komina wystająca ponad dach jest w pełni odporna na działanie warunków atmosferycznych, a przy tym estetyczna. W systemach dostępne są elementy, które nazywa się płytami dachowymi z kołnierzem przeciwdeszczowym, które nie wymagają dodatkowej obróbki. Jeśli chodzi o część komina wewnątrz budynku, jest ona całkowicie dla nas bezpieczna. Jeśli więc odpowiada nam nowoczesny design, komin również może pozostać bez wykończenia, a właściwie bez obudowy ścian.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana