Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wyburzanie budynków w świetle przepisów

Spis treści
- Wyburzenie budynku – czy zgłoszenie podejmowanych działań jest wystarczające?
- Pozwolenie na wyburzenie budynku – kiedy należy je zdobyć?
- Prace wyburzeniowe – od czego je rozpocząć?
Wyburzenie budynku znajdującego się na posesji właściciela wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Samowolna likwidacja obiektu jest surowo zabroniona i może skutkować konsekwencjami prawnymi. Wszystkie procedury związane z wyburzeniami są jasno określone przez prawo budowlane. Istotnym elementem jest status budynku, który przeznaczony jest do wyburzenia, jego wysokość oraz lokalizacja.
Wyburzenie budynku – czy zgłoszenie podejmowanych działań jest wystarczające?
Nie wszystkie budynki, które przeznaczone są do wyburzenia, objęte są koniecznością posiadania odpowiedniego zezwolenia. W niektórych przypadkach wymagane jest jedynie zgłoszenie przeprowadzenia zamierzonych prac w odpowiedniej instytucji. Dotyczy to głównie budynków, których wysokość nie przekracza 8 metrów oraz takich, które są zlokalizowane w mniejszej niż połowa ich wysokości odległości od granicy działki (przykładowo dla budynku o wysokości 6 metrów będzie to odległość mniejsza niż 3 metry). Kluczowym aspektem jest również brak zapisu w rejestrze zabytków, jak i brak ochrony ze strony konserwatora. Wniosek o wyburzenie takiego budynku, wraz z oświadczeniem o posiadaniu do niego praw własnościowych, należy zgłosić w starostwie. Jak podkreśla specjalista z firmy EL-KOP:
Przeczytaj również: Jak przebiega budowa domu pod klucz?
Po złożeniu stosownego wniosku, urząd ma czternaście dni na podjęcie decyzji. Brak sprzeciwu po upływie określonego terminu oznacza możliwość podjęcia prac wyburzeniowych.
Pozwolenie na wyburzenie budynku – kiedy należy je zdobyć?
W przypadku, kiedy budynek, który ma zostać zlikwidowany, nie spełnia wcześniej wspomnianych kryteriów, konieczne jest uzyskanie stosownej zgody na podjęcie prac wyburzeniowych. Wniosek o przyznanie zezwolenia na wyburzenie budynku powinien zawierać:
Przeczytaj również: Jak budowane są domy szkieletowe?
-
zgodę właściciela budynku,
-
szkic usytuowania budynku,
-
zakres oraz opis przeprowadzanych prac,
-
projekt wyburzenia (w niektórych przypadkach).
Urząd ma 65 dni na zapoznanie się ze złożoną dokumentacją i wydanie stosownego zezwolenia. Jeżeli budynek, który ma zostać wyburzony, znajduje się na liście zabytków, konieczne jest również uzyskanie stosownego pozwolenia oraz skreślenia z owego wykazu. Generalny Konserwator Zabytków ma 30 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Przeczytaj również: Co można wyrzucić do kontenerów na odpady budowlane?
Prace wyburzeniowe – od czego je rozpocząć?
Po otrzymaniu zgody na wyburzenie budynku możliwe jest podjęcie prac wyburzeniowych. Sposób ich przeprowadzenia nie jest określony przez prawo budowlane. Konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo osób biorących udział w rozbiórce, jak również tych, którzy znajdują się w jej otoczeniu. Należy pamiętać, że za wszelkie szkody spowodowane prowadzonymi pracami – w tym uszczerbki na zdrowiu pracowników – odpowiedzialny jest właściciel działki. Do przeprowadzanych prac wyburzeniowych najlepiej jest zatrudnić wyspecjalizowaną w tej dziedzinie firmę. Fachowcy nie tylko dysponują stosownymi pozwoleniami oraz doświadczeniem, ale co najważniejsze sprzętem, dzięki któremu całość prac przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana