Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wstępny etap budowy - ryzyko czy okazja?
Wiele osób decydujących się na zakup mieszkania wybiera oferty, które jeszcze nie zostały wybudowane przez dewelopera. Taki zakup nazywa się fachowo zakupem na „wstępnym etapie budowy”, a potocznie „dziurą w ziemi”. Choć nie każdego przekonuje taki rodzaj inwestycji, to niesie ona dla kupujących wiele korzyści. Sprawdźcie jakich.
Jakie są możliwości zakupu mieszkania na rynku pierwotnym?
Zakup mieszkania to ogromna inwestycja finansowa, która wymaga podjęcia szeregu bardzo ważnych decyzji. Może być przeprowadzona na rynku pierwotnym lub wtórnym. W przypadku tej pierwszej mieszkania nabywa się bezpośrednio od dewelopera. Tu też występuje kilka możliwych dróg, a mianowicie kupno gotowego lokalu w istniejącym już budynku, kupno mieszkania w powstających nieruchomościach lub kupno mieszkania, które istnieje tylko w planach i na wizualizacjach. Ostatnie rozwiązanie wybierane jest przez klientów biur deweloperskich dosyć często.
Kupowanie mieszkań na wstępnym etapie budowy, czyli „dziury w ziemi” nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród osób, które nie są zorientowane w temacie rynku nieruchomości. Wszystko przez głośne bankructwa biur deweloperskich, które miały miejsce w przeszłości, a przez które wielu ludzi straciło mnóstwo pieniędzy. Na szczęście, dzięki zmianom w prawie, klienci są o wiele lepiej zabezpieczeni na taką ewentualność, dlatego śmiało można zdecydować się na takie ryzyko i kupić mieszkanie w planowanej inwestycji – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Osiedle Botanika.
Wspomniane wyżej zmiany w prawie zostały wprowadzone w celu ochrony praw klientów. Dzięki nim od jakiegoś czasu wzrasta zainteresowanie inwestycjami we wstępnym etapie budowy. Okazuje się bowiem, że z dobrym przygotowaniem, zakup ten może mieć wiele zalet.
Należy jednak pamiętać, by przed podpisaniem umowy z deweloperem upewnić się, czy mieszkanie oferowane jest na podstawie ustawy deweloperskiej, z zastosowaniem środków ochrony prawa nabywcy i rachunku powierniczego. Ostrożność ta wynika z faktu, że niektórzy deweloperzy sprzedają mieszkania na starych zasadach i takie transakcje mogą obarczać kupującego większym ryzykiem.
Zalety wstępnego etapu budowy
Decydując się na zakup „dziury w ziemi”, otrzymujesz od dewelopera pewne korzyści, do których zalicza się pierwszeństwo wyboru lokalu względem jego metrażu, liczbie pomieszczeń i usytuowania (to największa zaleta tego typu nieruchomości). Do pozostałych zalet tego rozwiązania można także zaliczyć:
- wpływ na finalny rozkład pomieszczeń i umiejscowienie rozdzielających je ścian,
- możliwość zakupu dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań i ich połączenie,
- możliwość zgromadzenia funduszy na zakup mieszkania, pod kątem terminów rozpoczęcia i planowanego zakończenia budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana