Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Współpraca pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Czy to możliwe?

Spis treści
- Fotowoltaika – krok w kierunku taniej energii odnawialnej
- Pompy ciepła – energia z zasobów natury
- Pompa plus panel – czy to możliwe?
Od kilkudziesięciu lat w Polsce intensywnie rozwijają się dziedziny, które są ściśle związane z wykorzystaniem naturalnych źródeł energii. Wynika to zarówno z ogólnoświatowego trendu, jak i z potrzeby oszczędzania – nie tylko środków finansowych, ale też środowiska naturalnego. Do zyskujących uznanie rozwiązań zaliczają się panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Czy mogą one współistnieć w budynku?
Fotowoltaika – krok w kierunku taniej energii odnawialnej
Tematyka wykorzystania energii słonecznej do zaspokajania potrzeb energetycznych gospodarstw domowych jest obecnie na topie. W Internecie i czasopismach nie tylko można przeczytać o opłacalności takich rozwiązań, ale też poznać ich zalety i dowiedzieć się, jak precyzyjnie wyliczyć moc paneli. Firmy, które specjalizują się w sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych, oferują rozwiązania na miarę każdego gospodarstwa, a także niewielkiej firmy czy warsztatu. Pomagają też w skompletowaniu elementów, które stworzą najbardziej optymalny zestaw. Energia słoneczna jest tania, ponieważ nie trzeba ponosić kosztów jej wydobycia. Jest też ekologiczna, gdyż nie ma żadnego wpływu na środowisko. Wreszcie jest też odnawialna, bo z zasobów słońca można korzystać w nieskończoność, bez ryzyka ich wyczerpania. Jedynym ograniczeniem w montażu takich rozwiązań są koszty zakupu paneli i innych elementów instalacji. Te jednak z każdym rokiem tanieją i stają się dostępne dla szerokiego grona odbiorców.
Pompy ciepła – energia z zasobów natury
Alternatywą dla paneli słonecznych są znacznie popularniejsze pompy ciepła, które oferuje firma Topac. Te stosunkowo proste w działaniu i budowie urządzenia swoją pracą przypominają tradycyjną lodówkę. Dzięki wymianie energii pomiędzy czynnikiem roboczym, a otoczeniem pozyskują ciepło z gruntu, wody lub powietrza. To kolejny przykład taniej energii odnawialnej, która może być wykorzystywana do ogrzewania wody gospodarczej lub wnętrza domu. Pompy ciepła są obecnie instalowane w większości nowoczesnych domów ekologicznych. Wszędzie tam, gdzie stawia się na oszczędzanie, są stałym elementem systemu centralnego ogrzewania.
Pompa plus panel – czy to możliwe?
Poszukiwanie sposobów na tańszą eksploatację domu wciąż trwa. Pomimo instalowania kolektorów słonecznych i pomp ciepła wiele osób zastanawia się, czy można jeszcze więcej zaoszczędzić i jeszcze bardziej obniżyć rachunki za media. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie obu źródeł taniej energii i połączenie fotowoltaiki oraz pompy ciepła w jednej domowej instalacji. Takie rozwiązanie nie tylko jest możliwe, ale nawet zalecane i już wykorzystywane w nowoczesnych domach pasywnych. Korzyści z tej kombinacji są jeszcze większe. Pompy ciepła wodne i powietrzne wymagają zasilania energią elektryczną. W efekcie generują określone (choć niewielkie) koszty. Dzięki panelom ich praca staje się całkowicie darmowa. Chociaż wykonanie dwukierunkowej instalacji wymaga sporych nakładów finansowych, są one jednorazowe i zazwyczaj dotowane. Warto też dodać, że zaplanowanie takiej inwestycji na etapie budowy domu pozwala na rezygnację z tradycyjnego systemu grzewczego. To z kolei zmniejszy koszty budowy o wartość kotłowni czy przewodów kominowych (nie wspominając o obowiązkowych pięcioletnich przeglądach). Specjaliści twierdzą, że combo: panele słoneczne plus pompa ciepła może być swoistym perpetuum mobile, które po kilku latach całkowicie wyeliminuje rachunki za energię i zapewni jej darmową dostawę na kilkadziesiąt lat. Jedynym ograniczeniem takiego rozwiązania jest trwałość urządzeń i elementów instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana