Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Wciągniki linowe ręczne kontra elektryczne. Porównanie
Wciągnik to nic innego jak dźwignica służąca do pionowego podnoszenia ładunku z wykorzystaniem haka. W przeciwieństwie do wciągników łańcuchowych, wciągniki linowe pracują zdecydowanie szybciej. Najczęściej stosuje się je do podnoszenia cięższych ładunków – służy do tego lina nawijana na bęben. Ich praca jest cicha i płynna. Jakie są ich rodzaje i których z nich warto używać?
Klasyfikacja wciągników
Ze względu na rodzaj napędu można wyróżnić:
• wciągniki ręczne,
• wciągniki elektryczne,
• wciągniki pneumatyczne.
Jeżeli chodzi o wciągniki ręczne, wykorzystują one przełożenie wielokrążka, przekładnie ślimakowe, a także przekładnie planetarne. Natomiast wciągniki elektryczne do napędu stosują silniki elektryczne oraz przekładnie ślimakowe, walcowe, walcowo-stożkowe i planetarne. Wciągniki pneumatyczne do napędu wykorzystują sprężone powietrze.
Ze względu na rodzaj cięgna wyróżnia się:
• wciągniki łańcuchowe,
• wciągniki linowe.
Pierwszy rodzaj jest zdecydowanie mniejszy i zajmuje mniej przestrzeni. Wciągniki łańcuchowe są dużo wolniejsze od linowych. Oba rodzaje łączy to, że pracują cicho oraz płynnie. Wciągniki linowe stosuje się najczęściej w dużych zakładach przemysłowych i tam, gdzie prędkość podnoszenia ładunku ma duże znaczenie, a pracę wykonuje się na dużych wysokościach.
Różnica pomiędzy wciągnikami linowymi ręcznymi a elektrycznymi
Wciągniki ręczne charakteryzuje prosta konstrukcja – pozwala ona na łatwą i tanią konserwację, czyszczenie oraz kontrolę stanu urządzenia. Rozmiarowo są one niewielkie, dlatego można ich używać nawet w małych pomieszczeniach. Z pewnością sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jeżeli chodzi o branżę, używane są najczęściej w przemyśle i przy różnych pracach konserwacyjnych. Ich konstrukcja umożliwia poruszanie się zarówno w pionie, jak i poziomie. Są bardzo proste w montażu – posiadają kompaktową, mobilną konstrukcję. Udźwig wciągników ręcznych linowych przeważnie mieści się przedziale od 100 kg do 3 ton. Dźwignia obraca się natomiast o 360 stopni.
Wciągniki ręczne łańcuchowe dzielą się na warianty z dźwignią i z łańcuchem manewrowym. Udźwig wciągników ręcznych łańcuchowych z dźwignią przeważnie mieści się przedziale od 500 kg do 9 ton. Udźwig wciągników ręcznych łańcuchowych z łańcuchem manewrowym przeważnie mieści się przedziale od 500 kg do 50 ton.
— Wciągniki ręczne są o wiele mniej inwazyjne od elektrycznych, ponieważ nie mają zasilania elektrycznego, które mogłoby ulec zepsuciu. Natomiast na pewno są wolniejsze, a praca przy nich wymaga większego wysiłku – tłumaczy przedstawiciel firmy Alma.
Wciągniki linowe elektryczne najczęściej stosowane są w zakładach przemysłowych. Mogą występować zarówno w ciężkich, jak i lekkich konstrukcjach. Ich przekładnie napędzane są silnikiem elektrycznym. Jego sterowanie odbywa się z pomocą kasety sterującej z przewodem lub poprzez sterowanie radiowe. Ich wadą jest to, że wciągniki z silnikiem jednofazowym nie mogą pracować bezustannie, ponieważ szybko się nagrzewają. Przy dostępie do zasilania siłowego stosuje się silniki 3-fazowe , które mają bardzo wysoką grupę natężenia prac.
Z technologicznego punktu widzenia lepszą opcją może okazać się wciągnik elektryczny, ponieważ działa szybciej i sprawniej. Należy jednak pamiętać, że ryzyko awarii jest w jego przypadku większe. Nie można go również stosować bezustannie, ponieważ się przegrzewa. Wszystko zależy tak naprawdę od wymagań i możliwości firmy, która chce wykupić dany rodzaj wciągnika. Aby wybrać właściwie, najlepiej poradzić się specjalisty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana