Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
W jakich sektorach przemysłu wykorzystuje się system Pigging?
Współczesna branża przemysłowa w dużej mierze opiera swoje procesy technologiczne na zastosowaniu rurociągów, których oczyszczanie z resztek produktów sprawia wiele problemów. Ich rozwiązaniem jest jednak system Pigging. Czym on wobec tego jest, jak działa oraz gdzie najczęściej jest stosowany?
Czym jest system Pigging?
System Pigging to nowoczesna technologia czyszczenia rurociągów. Jego nazwa, choć kojarzy się ze świnką (ang. pig), tak naprawdę wywodzi się od akronimu z języka angielskiego Pipeline Inspection Gaugue. Systemy Pigging po raz pierwszy zostały zastosowane w Ameryce Północnej w przemyśle petrochemicznym. Efekty jakie one zapewniają, sprawiły jednak, że obecnie są one wykorzystywane przez różne sektory przemysłu na całym świecie. Do głównych zalet, jakimi wyróżniają się systemy Pigging zalicza się bowiem między innymi:
redukcję kosztów czyszczenia rurociągów,
krótsze okresy przestojów,
wysoką skuteczność czyszczenia, nawet w przypadku uporczywych zabrudzeń,
możliwość zastosowania w rurociągach o nawet bardzo dużej długości,
niskie zużycie wody dzięki czyszczeniu w zamkniętym obiegu,
uniwersalność zastosowania,
możliwość zastosowania w systemie CIP,
możliwość odzyskiwania produktów pochodzących z czyszczenia.
Jak działa system Pigging?
Działanie systemów Pigging, których elementy znaleźć można między innymi w ofercie firmy TECH-TRADE polega na poruszaniu się w świetle rurociągu tłoka wykonanego zazwyczaj z materiałów sztucznych, takich jak EPDM lub silikon. Jego średnica jest natomiast idealnie dobrana do średnicy rur. Czyszczenie rurociągów w tym przypadku odbywa się za pomocą niskiego ciśnienia medium roboczego wynoszącego do 20 bar, które porusza tłok wypychający znajdujące się w rurociągach resztki produktów, dokładnie oczyszczając ich ścianki wewnętrzne. Cały system Pigging zbudowany jest natomiast ze stacji startowej oraz końcowej, a między nimi znajdują się różnorodne zawory tłokowe, gniazdowe, kulowe oraz rozdzielcze.
Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie system Pigging?
Nowoczesny i wydajny system Pigging ze względu na swoje liczne zalety coraz częściej znajduje zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Przede wszystkim jest on powszechnie wykorzystywany w branży:
chemicznej,
spożywczej,
cukrowniczej,
petrochemicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana