Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
W jaki sposób wykonuje się przewierty sterowane?
Bardzo często, szczególnie w gęstej zabudowie miejskiej prowadzenie prac ziemnych w celu ułożenia lub modernizacji infrastruktury podziemnej jest utrudnione. W miejscach, gdzie wykonanie wykopu otwartego jest niemożliwe, stosuje się nowoczesną technologię przewiertów horyzontalnych. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób wykonuje się przewierty sterowane.
Na czym polega fenomen przewiertów sterowanych?
Horyzontalne przewierty sterowane HDD (Horizontal Directional Drilling) stosuje się przy budowie instalacji liniowych sieci wodnokanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej i elektrycznej. Wykorzystywane są najczęściej w ścisłej zabudowie miejskie, gdzie wykonywanie wykopów otwartych jest utrudnione. Stąd przewierty doskonale sprawdzają się podczas przeprowadzania instalacji pod infrastrukturą drogową, tramwajową lub kolejową, pod chodnikami i rowami, a nawet pod rzekami i jeziorami.
Przewierty sterowane charakteryzuje duża precyzja, szybkość prac i niski koszt w porównaniu do metody odkrywkowej. Wykonują je wyspecjalizowane firmy, które dysponują nowoczesnymi wiertnicami horyzontalnymi, a także innymi urządzeniami takimi jak tensometry rejestrujące siły występujące w procesie wciągania rury PE, czy zgrzewarki do rur PE itp. Tego typu sprzęt dostępny jest u ekspertów technologii prac bezwykopowych. Dobrym przykładem jest dostawca maszyn do przewiertów sterowanych Nodigmarket24 z Zabrza, który oferuje także hydrauliczne maszyny przeciskowe, maszyny do krakingu, wiertnice ślimakowe itp.
Etapy przewiertów sterowanych
Pierwszym krokiem przewiertu jest przygotowanie projektu, który musi uwzględniać warunki glebowe i przeszkody ze szczególnym uwzględnieniem istniejących już instalacji. Kolejnym etapem jest wiercenie pilotowe głowicą wyposażoną w nadajnik z zaprogramowaną trasą. System nawigacja HDD dostarcza operatorowi wiertnicy poziomej niezbędne informacje dotyczące położenie głowicy, co umożliwia ewentualną korektę trasy przewiertu. Po wykonaniu przewiertu pilotowego rozpoczyna się etap powiększania jego średnicy za pomocą głowicy rozwiercającej. Powiększanie może przebiegać wielokrotnie, w zależności od średnicy przewiertu i rodzaju gruntu, aż do uzyskania właściwego rozmiaru. Ostatnim etapem jest wciąganie do przewiertu elementów rurociągu lub kabla elektrycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana