Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
W jaki sposób wykonać profesjonalne orynnowanie dachu?
Rynny to niezbędny element wykończeniowy dachu. Ich zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej spływającej z dachu do jednego, wybranego miejsca – dzięki temu ściany budynku nie są narażone na zamoknięcie. Żeby rynna spełniała swoje zadanie musi zostać odpowiednio zamontowana. Jeśli mamy pewne doświadczenie z pracami manualnymi i dbamy o szczegóły możemy wykonać to zadanie sami, bez pomocy dekarza. O czym należy pamiętać?
Odpowiedni plan
Zanim przystąpimy do prac montażowych powinniśmy dokładnie rozplanować cały układ rynien „na sucho”, rozkładając elementy wzdłuż ścian. Od czego zaczynamy?Przede wszystkim należy ustalić, gdzie znajdzie się odpływ rury spustowej, czyli najniżej położony punkt orynnowania – mówi przedstawiciel firmy Zajkowska – Ponieważ woda opadowe musi swobodnie ściekać do rury spustowej, jej położenie determinuje nachylenie pozostałych odcinków systemu rynnowego.Kiedy wiemy już, w którym miejscu znajdzie się rura spustowa, możemy przystąpić do rozplanowania położenia haków, podtrzymujących rynny. Należy przy tym pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze o zachowaniu odpowiedniego spadku, który powinien wynosi między 3 a 5 milimetrów na metr bieżący rynny. Dzięki temu woda będzie mogła spływać rynną do rury spustowej. Jeśli zatem odcinek rynny ma trzy metry długości, różnica wysokości między jej najwyżej położonym punktem a ujściem w rurze spustowej powinna wynosić od 9 do 15 mm. Najprościej będzie zamontować wstępnie haki podtrzymujące rynnę przy ujściu rury spustowej oraz na drugim końcu planowej rynny. Naprężając między tymi punktami sznurek uzyskamy prostą linię, która wskaże nam na jakiej wysokości powinniśmy zamontować pozostałe haki. Druga kwestia to zachowanie odpowiedniej odległości między miejscem mocowaniem haków do ściany, a łączeniami rynien, narożnikami i odpływami. Należy pamiętać, żeby odległość między jednym punktem a drugim była nie większa niż 15 cm – w przeciwnym wypadku rura w miejscu łączenia będzie nadmiernie obciążona i może ulec uszkodzeniu.
Wysokość montaży rynny
Woda opadowa spływająca po pochyłym dachu nabiera prędkości i po dotarciu do krawędzi pokrycia nie ścieka prostopadle do powierzchni ziemi. Dlatego istotne jest, żeby rynna była zamontowana na odpowiedniej wysokości i z odpowiednim wychyleniem poza krawędź dachu. Ogólnie przyjmuje się, że poprawnie zamontowana rynna wystaje poza krawędź pokrycia dachowego co najmniej połową swojej szerokości i znajduje się około 1-2 cm pod linią przedłużającą płaszczyznę dachu. Montując rynnę w ten sposób sprawimy, że woda opadowa będzie trafiać do rynny, a nie poza nią i nie będzie ochlapywać elewacji.Czytaj instrukcję
Każdy system orynnowania powinien posiadać załączoną instrukcję producenta, która wskazuje w jaki sposób należy zamontować każdy z elementów rynny w zależności od takich parametrów konstrukcji domu jak nachylenie pokrycia dachowego. Jeśli nie mamy doświadczenia w montażu rynien powinniśmy trzymać się tych zaleceń na każdym etapie montażu.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana