Budowa lub remont domu czy mieszkania przebiegły sprawnie? Jesteś zadowolony z mebli? Pomogło Ci biuro projektów? W takim razie skomentuj usługę lub ofertę i podziel się nią z innymi użytkownikami. Dzięki temu pomożesz innym podjąć właściwą decyzję. Dodaj komentarz w celu rozwinięcia naszego katalogu firm. Skorzystaj z usług budowlanych czy architektonicznych, które oferują firmy działające na terenie całej Polski. Sprawdź ich ofertę i skorzystaj z usług.
Tworzywa sztuczne dla budownictwa
Tworzywa sztuczne mają wyjątkowo szerokie spektrum właściwości. Te cechy umożliwiły wykorzystanie ich w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. do produkcji różnego rodzaju elementów i podzespołów, opakowań, przedmiotów codziennego użytku itd. Ale tworzywa sztuczne zdobyły też uznanie jako doskonały materiał konstrukcyjny, termo- i elektroizolator, składnik do produkcji kompozytów i wiele innych. W niniejszym artykule rzucimy nieco światła na zastosowanie tworzyw sztucznych w budownictwie.
Zastosowanie tworzyw w sektorze budowlanym
Sektor budowlany jest, poza branżą produkcji opakowań, jednym z najważniejszych odbiorców tworzyw sztucznych. Wykorzystuje on takie cechy, jak łatwość przetwarzania, obróbki i łączenia ze sobą materiałów czy wysoką ich trwałość i odporność na działanie wielu czynników, w tym temperatur, powietrza atmosferycznego, ciśnienia, wilgoci lub określonych środków chemicznych. Ponadto tworzywa sztuczne są lekkie, gładkie i z łatwością nadają się do barwienia, są więc idealnym materiałem do zastosowania w wielu dziedzinach budownictwa – informuje nas ekspert z PPHU Boral z Poznania, dostawcy i producenta tworzyw sztucznych dla licznych branż przemysłu.
Do jakich celów wykorzystuje się tworzywa sztuczne w budownictwie? Sztuką jest wymienić je wszystkie! Znajdziemy je m.in. jako materiał konstrukcyjny stolarki otworowej (drzwi, okna, lufciki, świetliki itp.), wykorzystywane są do zbrojenia betonu i wytwarzania elementów kompozytowych (np. przy wyrobie kompozytów drzewno-polimerowych), jako materiał hydroizolacyjny i termoizolacyjny do zastosowania w ławach fundamentowych, na ścianach pomieszczeń i wokół punktów poboru i odprowadzenia wody, w podpiwniczeniach, na elewacjach, ponadto w konstrukcjach dachów (folie i membrany paroprzepuszczalne, termoizolacje, pokrycia dachowe z dodatkiem polimerów). To nie wszystko – tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie jako materiał konstrukcyjny wielu elementów wykończenia wnętrz, w tym pokryć podłogowych i ściennych (panele, tapety), rur i części składowych instalacji (wod-kan, CO, elektryczna), wyposażenia sanitarnego (wanny, brodziki, zlewy i umywalki), do tego jako składnik farb, lakierów, klejów, pianek, impregnatów, mas uszczelniających itd. Lista zastosowań tworzyw sztucznych w budownictwie jest naprawdę długa, a wraz z rozwojem technologicznym wciąż pojawiają się nowe zakresy ich użycia.
Popularnie stosowane w budownictwie tworzywa
Wśród stosowanych w budownictwie polimerów znajdziemy całą paletę materiałów o różnych właściwościach. Do wytwarzania konstrukcji drzwi i okien, jako składnik paneli podłogowych i ściennych, podbitek dachowych i elementów poszycia, orynnowania, rur, kabli, wykładzin etc. wykorzystuje się polichlorek winylu. Termoizolację budynków, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz wykonuje się przy pomocy polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu (polistyren spieniony). Z kolei polipropylen stosuje się jako wypełnienie do mas betonowych, zaś podkładki z tego tworzywa – przy betonowaniu konstrukcji żelbetowych. Polipropylen znajdziemy też w foliach paroprzepuszczalnych i paroizolacjach (folie wstępnego krycia, membrany), wszelkiego rodzaju rurach instalacyjnych (wodno-kanalizacyjne, CO, CWU) lub jako składnik kompozytów z innymi typami materiałów. Budowanie zadaszeń, przezroczystych przegród czy luksfer nie obędzie się bez wykorzystania pleksiglasu (polimetakrylan metylu, PMMA) i poliwęglanu, jako izolacje przeciwwilgociowe – np. polietylen o dużej gęstości (HDPE), do uszczelnień, produkcji pianek montażowych itp. – poliuretan i silikon, do produkcji podkładek sprężynujących i dylatacji – materiały na bazie syntetycznego kauczuku. Ogólnie, tworzywa sztuczne zastępują dziś coraz więcej materiałów stosowanych tradycyjnie w budownictwie, w tym stal i wyroby metalowe, drewno, kamień czy szkło. Ich zastosowanie wciąż jest poszerzane, bo jest to grupa materiałów o wciąż rosnących możliwościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana